مشاروه خانواده

مشاوره خانواده به نوعی درمان روانشناختی گفته میشود که به طور کلی بر مسائل و موضوعات خاص و مرتبط به سلامت و عملکرد خانواده تمرکز دارد. این درمان می‌تواند برای کمک به خانواده در طی یک دوره دشوار، یک دوره گذار مهم، یا مشکلات روحی یا رفتاری در اعضای خانواده مورد استفاده قرار گیرد.
همه ما زندگی خود را با یک خانواده آغاز می‌کنیم، خواه آن خانواده متشکل از خویشاوندان خونی باشد، خواه پدر و مادر خوانده. خانواده‌ای که هنگام تولد به دست می‌آوریم بر تمام جنبه‌های زندگی ما تأثیر می‌گذارد، از اولین لحظات تا آخرین لحظات. خانواده ما بر اینکه چه کسی هستیم و چه کسی می‌شویم تأثیر می‌گذارد، چه خوب و چه بد. ما با واژگان، عادات، آداب و رسوم و چگونگی مشاهده جهان پیرامونمان آشنا می‌شویم. ما همچنین از این اولین روابط مهم یاد می‌گیریم که چگونه دیگران را دوست داشته باشیم و چگونه با دیگران تعامل برقرار کنیم.
مشاوره خانواده

مشاوره خانواده چیست؟

در صورتی که افراد در خانواده های سالم و دارای روابط خوب متولد شوند، از همان ابتدا با توجه به آموزش هایی که دریافت میکنند، خواهند آموخوت که چطور روابط خود را حفظ کنند، و اما در مقابل در صورتی که در خانواده ای ناکارامد متولد شوند، اینطور نخواهد بود و شاید بتوان گفت همین موضوع نوعی بدشانسی برای فرد است، اما اینطور هم نیست این موضوعات را غیر قابل تغییر قلمداد کنیم و همواره میتوان اختلالات عملکردی را تغییر داد، مشاوره خانواده راهی برای رشد یا حفظ یک خانواده سالم را خانواده‌ها ارائه می‌دهد. در در بهبود روابط بین فردی و خانواده اهمیت زیادی دارد.
نحوه عملکرد خانواده بر نحوه شکل‌گیری مشکلات مراجعه‌‌کننده و چگونگی تشویق یا ترغیب آنها توسط سایر اعضای خانواده تأثیر می‌گذارد.
مشاوره خانواده یا به عبارتی مشاوره روانشناسی خانواده شامل تکنیک ها و تمرینات روان شناسی، روان درمانی فردی و جمعی است، که با توجه به مراجعان، و مشکلاتی که با آنها مواجه هستند، متفاوت است. دارای روش های مختلفی است.
مشکلات رفتاری یا عاطفی در کودکان دلایل عمده مراجعه به روانشناس خانواده است. مشکلات کودکان همواره باید در چارچوب خانواده به بررسی شود.

زمانی که در مورد مشاوره خانواده یا همان روانشناسی خانواده صحبت میکنیم. لزوما منظورمان از خانواده خویشاوندان تنی و خونی نیست، این بدین معنی است که هر فردی که انسان با آنها تعامل دارد، و نقش طولانی مدت در زندگی فرد دارد را باید به عنوان خانواده او در نظر بگیریم.
انواع مشاوره خانواده

انواع مشاوره خانواده

متدوال ترین روش های روانشناسی خانواده روش های زیر هستند.

درمان بوونین

این شکل از روانشناسی خانواده برای شرایطی که افراد نمی‌توانند یا نمی‌خواهند سایر اعضای خانواده را درگیر کنند مناسب‌تر است. درمان بوئنیان بر اساس دو مفهوم اصلی بنا شده است: تمایل طبیعی به تخلیه احساسات یا پریشانی از طریق گفتگو با شخص ثالث و تمایز، یادگیری اینکه در روابط خانوادگی از نظر عاطفی کمتر واکنش‌پذیر باشد.

درمان ساختاری

درمان ساختاری بر تنظیم و تقویت سیستم خانواده متمرکز است تا اطمینان حاصل کند والدین تحت کنترل قرار دارند و کودکان و بزرگسالان مرزهای مناسب را تعیین می‌کنند. در این شکل از درمان، روانشناس خانواده برای مشاهده و یادگیری و تقویت توانایی خانواده در تقویت روابط خود، به خانواده ملحق می‌شود

درمان سیستمیک

این مدل به نوع خاصی ار درمان گفته میشود که در آن به ارتباط ناخودگاه انسان و معانی آنها و همچنین رفتارهای اعضای خانواده پرداخته میشود، در این زمان دکتر مشاور خانواده نقش پررنگی ندارد و به فرد این امکان را میدهد تا بتواند با اعضای خانواده در تعامل بوده و مشکلات خود را ریشه یابی کند.

درمان استراتژیک

این شکل از درمان کوتاهتر و مستقیم‌تر از موارد دیگر است، که در آن درمانگر تکالیف را به خانواده واگذار می‌کند. این تکالیف در نظر گرفته شده است تا با ارزیابی و تنظیم نحوه ارتباط و تصمیم گیری خانواده، نحوه تعامل اعضای خانواده را تغییر دهد. درمانگر در این نوع درمان موضع قدرت را در اختیار دارد، که به سایر اعضای خانواده که معمولاً آنقدر قدرت ندارند اجازه ارتباط موثرتری می‌دهد.
مزایای مشاوره خانواده

مشاور خانواده در چه زمینه‌ای آموزش می‌بیند؟

با توجه به روش های روان درمانی فوق، مشکلات متفاوتی هستند که به روانپزشک نیاز دارند، در این حالت، مشاور لازم است که نقش های زیر را برعهده بگیرد.
مشاوران خانواده برای این منظور که بتوانند نقش های مختلف را برعهده بگیرند نیاز دارند تا تحت آموزش های مختلفی قرار بگیرند.
در این روش درمانی، درمانگر مسئولیت نتیجه درمان را بر عهده می‌گیرد. این هیچ ارتباطی با خوب یا بد بودن، گناهکار یا بی‌گناه بودن و درست یا غلط ندارد. این تصدیق ساده‌ای است که نشان می‌دهد که چه تغییراتی در شما پدید می‌آید.
در حالی که مشاوران خانواده ممکن است روش‌های مختلف و تکنیک‌های درمانی ترجیحی داشته باشند، همه آنها باید دارای حداقل سطح تجربه در درمان موارد زیر باشند:

 • مشکلات رفتاری کودک و نوجوان
 • افسردگی و اضطراب
 • مسائل مربوط به همجنسگرایان، دوجنسگرایان و تراجنسیتی‌ها
 • خشونت خانگی
 • ناباروری
 • مشکلات زناشویی
 • اعتیاد به مصرف مواد مخدر
 • مشکلات رفتاری در کودکان
 • طلاق یا جدایی
 • بیماری، مرگ یا بیکاری غیرمنتظره
 • درگیری‌های شخصی بین زوجین یا خانواده‌ها

برای درمان این مسائل و سایر مسائل خانوادگی، درمانگران باید در ارتباط با موارد زیر اطلاع داشته باشند.

 • مشاهده نحوه تعامل افراد باهم.
 • مشکلات روابط را ارزیابی و حل کنند.
 • اختلالات روانشناختی در یک خانواده را تشخیص دهند و آنها را درمان کنند
 • مراجعین را در حین بحران‌هایی مانند طلاق ، مرگ خویشان و.. راهنمایی کنند
 • الگوهای رابطه‌ای یا رفتاری مسئله‌دار را برجسته کنند
 • به جایگزینی رفتارهای ناکارآمد با رفتارهای سالم کمک کنند

هدف مشاوره خانواده چیست؟

هدف مشاوره خانواده چیست؟

برای نظم بخشیدن به جهان، ابتدا باید زندگی ملت را نظم بخشید. برای نظم بخشیدن به ملت، ابتدا باید خانواده را نظم بخشید. برای نظم بخشیدن به خانواده، ابتدا باید زندگی شخصی خود را پرورش داد. ما ابتدا باید قلب خود را نظم ببخشیم
به طور کلی، هدف از مشاوره خانواده این است که برای بهبود مشکلات روحی، عاطفی یا روانی که ممکن است باعث وارد شدن آسیب جدی به خانواده شما باشد، بپردازد.
برای هدایت یک خانواده به سمت زندگی سالم، مشاوران خانواده و روان شناسان به افراد در بهبود ارتباطات، حل مشکلات خانوادگی، درک و مدیریت موقعیت‌های خانوادگی و ایجاد شرایط بهتر تلاش میکند.
اهداف مشاوره روانشناسی خانواده به مشکلاتی که مراجعه کننده عنوان می‌کند بستگی دارد. مثلا اهداف ممکن است بر اساس سناریوهای زیر متفاوت باشند:
یکی از اعضای خانواده از اسکیزوفرنی یا روان‌پریشی شدید رنج می‌برد: هدف کمک به سایر اعضای خانواده در درک این اختلال و سازگاری با تغییرات روانی است که ممکن است بیمار متحمل شود.
مشکلات ناشی از مرزهای میان نسلی، مانند زمانی که والدین در خانه‌ای با پدربزرگ و مادربزرگ مشترک زندگی می‌کنند، یا فرزندان توسط پدربزرگ و مادربزرگ تربیت می‌شوند: هدف این است که ارتباطات را بهبود ببخشید و به اعضای خانواده کمک کنید مرزهای سالم را تعیین کنند.
خانواده‌هایی که از هنجارهای اجتماعی خارج می‌شوند (والدین مجرد، زوج‌های همجنسگرا که فرزندانشان را تربیت می‌کنند و غیره): اهداف اینجا همیشه حل مشکلات داخلی خاصی نیست، بلکه ممکن است اعضای خانواده برای کنار آمدن با عوامل بیرونی مانند نگرش‌های اجتماعی به کمک احتیاج داشته باشند.
اعضای خانواده که از نژاد، فرهنگ یا مذهب مختلط برخاسته‌اند: هدف این است که به اعضای خانواده در درک بیشتر یکدیگر و ایجاد روابط سالم کمک کنیم.
یکی از اعضا قربانی می‌شود و یا درمان فردی وی تضعیف می‌شود: هنگامی که یکی از اعضای خانواده با احساسی مثل طرد شدن روبرو می‌شود یا حمایت محدودی از سوی اعضای دیگر خانواده دریافت می‌کند، هدف تسهیل افزایش همدلی و درک بیشتر برای افراد در خانواده‌ی او و حمایت آنها برای ادامه درمان است.
به نظر می‌رسد مشکلات بیمار به طور جدایی ناپذیری با مشکلات سایر اعضای خانواده گره خورده است: در مواردی که مشکل یا مشکلات، ریشه‌ای عمیق در مشکلات سایر اعضای خانواده داشته باشد، هدف این است که به هر یک از مسائل پرداخته و اثرات این الگوی مشکلات را حل کنیم یا کاهش دهیم.
یک خانواده ناتنی: خانواده‌های ناتنی می‌توانند از مشکلات منحصر به موقعیت خود رنج ببرند. در این خانواده ها، هدف از روانشاسی خانواده تقویت درک و تسهیل تعاملات سالم بین اعضای خانواده است
انواع مشاوره های روانشناسی خانواده

انواع مشاوره های روانشناسی خانواده

به طور کلی، درمان اختلالات روانی به شرایطی گفته می‌شود که فرد از خدمات مشاوره، روان درمانی یا سایر خدمات و یا افراد و متخصصان بهداشت روان برای کمک به یک مشکل خاص یا مجموعه‌ای از مشکلات دریافت استفاده میکند.
روانشناسی یا روان درمانی نوعی روش درمانی عمیق‌تر و معمولاً طولانی مدت است که در آن مراجعه کننده طیف وسیع‌تری از مسائل و الگوهای مزمن احساسات، افکار و رفتارهای مسئله‌دار را مورد بحث قرار می‌دهد

تفاوت مشاوره و روانشناسی خانواده چیست؟

خانواده‌ای که با شرایطی روبرو است که فشار روانی بیشتری را به وجود می‌آورد، مانند مرگ یکی از اعضای خانواده، اعتیاد یا مشکلات مالی شدید، ممکن است از مشاوره برای کمک به مشکلاتش استفاده کند تا در طرف مقابل به عنوان یک خانواده قوی‌تر و منسجم‌تر ظاهر شود.
اگر خانواده‌ای با مشکلات روحی یا رفتاری مزمن بیشتری دست و پنجه نرم می‌کند، مانند پدری که به بیماری اسکیزوفرنی مبتلا است، مادری که با افسردگی مبارزه می‌کند یا کودکی که مورد آزار و اذیت قرار گرفته است، روانشناس خانواده گزینه بهتری است.
این نوع درمان برای خانواده‌هایی که مشکلاتی از این قبیل دارند مناسب است زیرا یک روانشناس خانواده دیدگاه متفاوتی از درمان نسبت به مشاور فردی دارد. در حالی که درمانگر فردی با یک مراجعه کننده برای حل یا درمان یک مشکل کار می‌کند، درمانگر خانواده مشکلات را در بافت «سیستم» خانواده مشاهده می‌کند. برای حل یک مشکل در سیستم، باید تمام قسمت‌های سیستم را در نظر بگیرید.
تعمیر دینام در اتومبیل اگر دارای تایرهای پهن، سیستم انتقال قدرت معیوب و لوله اگزوز درب‌دار باشد، مشکلی را برطرف نمی‌کند.
مسائل موجود در یک خانواده شبیه یک ماشین با چندین مشکل است. والدینی که با اعتیاد به الکل دست و پنجه نرم می‌کنند، فقط یک مشکل ندارند؛ مشکل والدین احتمالاً همسر و فرزندان آنها را نیز تحت تأثیر قرار داده است. یک درمانگر خانواده معتقد است که مشکلات باید در سطح کل خانواده حل شود تا در سطح فردی.
مزایای مشاوره خانواده

مزایا مشاوره خانواده چیست؟

این رویکرد جامع‌تر برای درمان مشکلات درون خانواده در بسیاری از موارد بسیار موثر بوده است. در روانشناسی خانواده، خانواده‌ها می‌توانند با راهنمایی‌های یک متخصص بهداشت روان در یک محیط امن و کنترل شده، روی مشکلات خود کار کنند.
از مزایای مراجعه به روانشناس خانواده می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • درک بهتر مرزهای سالم و الگوها و پویایی خانواده
 • ارتباطات پیشرفته
 • بهبود حل مسئله
 • همدلی عمیق‌تر
 • کاهش درگیری و مهارت‌های بهتر مدیریت خشم

به طور خاص، خانواده درمانی می‌تواند روابط خانوادگی را از طریق موارد زیر بهبود بخشد:

 • دور هم جمع کردن خانواده پس از یک بحران
 • ایجاد صداقت بین اعضای خانواده
 • ایجاد اعتماد به اعضای خانواده
 • ایجاد یک فضای حمایتی خانوادگی
 • کاهش منابع تنش و استرس در خانواده
 • کمک به اعضای خانواده برای بخشش یکدیگر
 • حل تعارض در اعضای خانواده
 • بازگرداندن اعضای خانواده‌ای که منزوی شده‌اند

خانواده درمانی مهارت‌های مورد نیاز برای عملکرد سالم خانواده، از جمله برقراری ارتباط، حل تعارض و حل مشکلات را افزایش می‌دهد. همچنین بهبود این مهارت‌ها احتمال موفقیت در غلبه بر و پرداختن به مشکلات خانوادگی را افزایش می‌دهد.
در مشاوره خانواده ، تمرکز بر روی تأمین ابزار بهبودی برای تمام اعضای خانواده است.

از مشاوره خانواده چه انتظاراتی داشته باشیم؟

شما با یک مشاور ملاقات خواهید کرد که پشتیبانی محرمانه و غیرقضاوتی را ارائه می‌دهد؛ او شما را تشویق می‌کند تا نظر خود را بیان کنید و در صورت تمایل احساسات خود را بروز دهید. در اولین قرار ملاقات، مشاور از شما می‌خواهد درباره آنچه اتفاق افتاده و آنچه می‌خواهید تغییر دهید صحبت کنید. سپس با مشاور همکاری خواهید کرد تا تصمیم بگیرید انجام چه کاری صحیح تر است.
مشاوره برای همه یک تجربه متفاوت است و آنچه در جلسات شما اتفاق می‌افتد بسیار به آنچه که می‌خواهید از آن خلاص شوید و نیازهای منحصر به فرد خانواده شما بستگی خواهد داشت.
شما می‌توانید انتظار داشته باشید که مشاوره خانواده به شما کمک کند تا روابط محکم‌تری بین هر یک از اعضای خانواده ایجاد کنید و به شما کمک کند تا به صورت تیمی کار کنید.

مشاوره خانواده چگونه می‌تواند به من کمک کند؟

اگر به عنوان یک خانواده به مشکل برخورده‌اید، مهم نیست چه چیزی باعث این مشکل شده است، مشاوره خانواده می‌تواند به همه خانواده کمک کند تا ارتباط بهتری برقرار کنند و اختلافات را درک و حل کنند. وقتی خانواده‌ها دچار تغییر می‌شوند، یادگیری سازگاری دشوار است. مشاوره می‌تواند به اعضای خانواده کمک کند تا در این شرایط دشوار از یکدیگر حمایت کنند، درگیری و مشاجره را کاهش دهند و در نتیجه قویتر شوند.