مشاوره ازدواج

عاشق شدن و ازدواج به خودی خود استرس‌زا هستند. و حتی برخی مراحل آن ممکن است دشوار باشد. پرورش و تربیت فرزندان، دست و پنجه نرم کردن با مشکلات مالی، ساعت‌های کار طولانی، مواجهه با مشکلات شخصی، به زبانی ساده یادگیری نحوه مدیریت فراز و نشیب زندگی مشترک می‌تواند در هر رابطه‌ای تاثیر بگذارد. در این زمان ها مشاوره ازدواج میتواند راهی مطمئن و برای برطرف شدن مشکلات در زندگی زناشویی زوجین باشد.

اما بسیاری از زوجین از مراجه و مشورت با مشاوره ازوداج امتناع میکنند، تعجبی ندارد که بیش از ۴۰٪ از ازدواج‌ها به طلاق ختم می‌شود. برای مثال بسیاری از ازدواج‌ها به این دلیل پایان می‌یابند که زوجین مدیریت مشکلات را یاد نگرفته‌اند. در ادامه این نوشته به توضیح مشاوره ازدواج و مشاوره پیش از ازدواج و فواید آنها در زندگی مشترک این موضوع خواهیم پرداخت.
مشاوره ازدواج

مشاوره ازدواج چیست؟

مشاوره ازدواج یا زوج درمانی، نوعی مشاوره خانواده است که منحصرا بر روی ازدواج و روابط متمرکز است. مشاوران ازدواج منحصرا برای کمک به زوجین،تشخیص مشکلات و کار کردن بر روی راه‌حل آموزش دیده‌اند. مشاوره ازدواج امری است که زوجین می‌توانند مشکلات خود را بیان کنند تا در مورد آنچه واقعاً ذهن در ذهن آنهاست صحبت کنند.

برقراری ارتباط برای حل مشکلات ازدواج مهم است و مشاوره ازدواج یکی از بهترین راه‌های بهبود مهارت‌های ارتباطی، درک متقابل و درک چگونگی جلو بردن رابطه به عنوان یک زوج یا طلاق توافقی است در صورتی که تصمیم درستی برای آن زوج باشد.

در طول مشاوره ازدواج چه اتفاقی می‌افتد؟

بیشتر مشاوران ازدواج از زوج ها میخواهند که هر دو در جلسات درمانی شرکت داشته باشند. و میتوان گفت بهترین همین است و بازدهی بالایی هم دارد، به این دلیل که مشاور ازوداج شما قادر خواهد بود که موارد عمیق تری مانند نحوه ارتباط شما با یکدیگر و … را مشاهده نماید، اما برخی از زوج ها به دلایل مختلف ممکن است امکان مراجعه با یکدیگر را نداشته باشند، در این صورت هم توصیه میشود از مشاوره ازدواح استفاده شود به این دلیل که مزایای بسیاری برای شما خواهد داشت. برای مثال می‌توانید خودتان را بشناسید و احساس خود در مورد رابطه‌تان را بدانید.

همانند تمام جلسات مشاوره های درمانی، مشاوره ازدواج به این دلیل که به مسائل احساسی میپردازد میتواند مشکل باشد، به همین دلیل هم شریک زندگی شما ممکن است نخواهد که در این جلسات مشاوره ای شرکت کند. و این موضوع امری طبیعی است.

درمانگر شما می‌خواهد فضایی را ایجاد کند که احساسات شما و همسرتان بروز پیدا کند، جایی که بتوانید با خیالی آسوده «این احساسات را بروز دهید». بلکه جایی که می‌توانید با راهکارهایی مربوط به ارتباطات خود و نکاتی برای حل مشکلات همراه باشید.

نحوه شروع مشاوره ازدواج به چه شکلی است؟

به طور کلی، شما و همسرتان هر دو باید تمایل به شروع مشاوره ازدواج داشته باشید تا موثر واقع شود. اگر شریک زندگی شما مایل به مراجعه نیست، بسیاری از مشاوران ازدواج موافقند که ابتدا هر یک از طرفین را جداگانه ببینند. به این ترتیب، هر شخص می‌تواند داستان را از نگاه خود بدون عیب‌جویی از طرف همسرش بیان کند. همچنین ممکن است با گفتن اینکه فقط یک جلسه را به صورت امتحانی می‌روید بتوانید شریک زندگی خود را برای شرکت در جلسات ترغیب کنید.

 آیا مشاوره ازدواج موثر است؟

آمار مشاوره ازدواج امیدوار‌کننده است. طبق تحقیق انجمن ازدواج و خانواده مشخص شده است ۹۸٪ زوج هایی که مشاوره ازدواج را استفاده میکنند، مشاوران خود را عالی و یا خوب قلمداد میکنند و همچنین از این بین ۹۰٪ آنها بر این باور هستند که سلامت عاطفیشان بهبود پیدا کرده است و همچنین دو سوم آنها عقیده دارند که سلامت جسمیشان بهبود پیدا کرده است. و شاید مهمترین آمار این باشد که بیش از سه چهارم زوجین شاهد بهبود روابط پس از مشاوره ازدواج هستند.

ازدواج مانند هر چیز دیگری نیاز به تلاش و نگهداری دارد. برای بسیاری از زوجین، مشاوره ازدواج دقیقاً همان چیزی است که به آن‌ها کمک می‌کند تا به مشکلات غلبه کنند و صبور باشند. مشاوره ازدواج ممکن است آسان نباشد، به خصوص در ابتدا، اما ازدواج شما ارزش تلاش را دارد.

چه زمانی نیاز به مراجعه به مشاوره ازدواج داریم؟

۱. شما یا همسرتان نسبت به یکدیگر بی‌تفاوت شده‌اید

بیشتر مردم فکر می‌کنند متضاد عشق، نفرت است. اگرچه، نفرت همچنان احساس شور و اهمیت را منتقل می‌کند. بنابراین، برعکس عشق، نفرت نیست، بلکه بی‌تفاوتی است.

اگر شما یا همسرتان در روابط خود به جایی رسیده‌اید که دیگر به دعوا و مشاجره اهمیت نمی‌دهید، مشاوره زوجین برای شما لازم است که شامل موارد زیر می‌شود:

  • به ناراحتی همسرتان اهمیت نمی‌دهید
  • به جای بیان باورهای خود، درگیر مشکلات می‌شوید
  • تمایلی به گذراندن وقت با دیگری ندارید
  • به روابط جنسی در زندگیتان اهمیتی نمی‌دهید
  • بی‌تفاوتی نسبت به خیانت (خود یا همسرتان)
  • زندگی جداگانه‌ای که حتی به ندرت با یکدیگر برخورد می‌کنید
  • نمی‌دانید که همسرتان کجاست و اهمیتی نمی‌دهید
  • بی‌علاقگی کلی نسبت به زندگیتان

چه زمانی باید به مشاوره ازدواج مراجعه کنیم

۲. تقریباً تمام ارتباطات نتیجه عکس می‌دهند یا منجر به دعوا و بحث می‌شوند

همانطور که در بالا گفته شد، بی‌تفاوتی می‌تواند نشانه‌ای از نیاز شما به مشاوره زوجین باشد. اگر چه، اشتیاق بیش از حد نیز می‌تواند امری منفی تلقی شود. مانند آتش، اشتیاقی که از کنترل خارج شود می‌تواند ویرانگر باشد.

برای مثال، اگر شما و همسرتان در تلاش برای کنار آمدن با یکدیگر هستید زیرا هر مکالمه شما منجر به مشاجره یا دعوا می‌شود، احتمالاً نشان‌دهنده مشکلی بزرگ در ارتباط شماست. این موضوع منجر به حساسیت بیش از حد، حالت تدافعی یا رفتاری به دلیل ناراحتی‌های گذشته باشد که ممکن است یک یا هر دو طرف را درگیر کند.

این نوع تعامل ناکارآمد می‌تواند ارتباط واقعی و پیشرفت را تقریباً غیرممکن سازد. یک درمانگر با‌تجربه احتمالا بتواند به شما و همسرتان کمک کند که بیاموزید چگونه بعد از دعوایی شدید بهبود پیدا کنید و چگونه ارتباط مثمر ثمر داشته باشید.

۳. شما یا همسرتان دروغ می‌گویید یا اسراری را مخفی می‌کنید

مشاوره برای روابط در مواقعی که افراد شروع به مخفی کردن اسرار از یکدیگر می‌کنند نیز لازم است. در حالی که صداقت کامل باید هدف هر ازدواج باشد، اما یک قانون ناگفته در مورد دروغ‌های مصلحتی قابل قبول وجود دارد. برای مثال، زن می‌تواند به شوهرش بگوید که کم پشتی موهایش به سختی دیده می‌شود و شوهر می‌تواند به همسرش بگوید که ۱۰ سال است یک روز هم پیر نشده است.

با این حال، هنگامی که زوجین شروع به دروغ گفتن به یکدیگر یا رازهایی درباره موارد مهم را مخفی می‌کنند، مشکل بزرگ‌تری در روابط ایجاد می‌شود. این امر می‌تواند به این معنا باشد که دیگر به شریک زندگی خود برای در میان گذاشتن اطلاعات و احساساتی خاص اعتماد ندارید، کاری را انجام می‌دهید که نباید انجام دهید یا اینکه دیگر برای به اشتراک گذاشتن مسائل با آنها اهمیتی نمی‌دهید.

۴. شما یا همسرتان به یکدیگر متعهد نیستید

خیانت در رابطه فراموش‌نشدنی است. سوءاستفاده از اعتماد ممکن است به همین راحتی جبران نشود. با این حال، افراد خیانت‌کار بدون دلیل کاری انجام نمی‌دهند.

در حالی که خیانت را تایید یا رد نمی‌کنیم، هر دو فرد در یک ازدواج باید بدانند که این امر نتیجه مشکلی بزرگ در ازدواج است که می‌تواند به معنای روابط جنسی باشد، یا حتی روابط عاطفی. برای مثال، مردانی که همسرشان به آن‌ها احترام نمی‌گذارند، بیشتر تمایل به خیانت دارند، همچنین زنانی که از طرف شوهرشان احساس ارزشمندی نمی‌گیرند. اما عامل اصلی که منجر به خیانت می‌شود، تنهایی است.

۵. بحثی را بارها و بارها انجام داده‌اید

در هر رابطه‌ای مشکلات حتمی وجود دارد. غالباً این مشکلات از تجربه‌های احساسی بد در گذشته و گاهی از قبل از شروع رابطه ناشی می‌شوند. با این حال، می‌تواند ناشی از اقدامات همسر در رابطه باشد.

برخی از مسائل برای زوجین دائمی خواهد بود. زوجین حتی بعد از ازدواج نیز بر سر این مسائل با هم دعوا خواهند کرد. راه‌حل اصلی احترام، درک و شوخ‌طبعی است، زیرا این مسائل به ارزش‌های اصلی، شخصیت و خلق و خو مرتبط است، که تغییر نخواهد کرد.

سایر مسائل می‌توانند قابل حل باشند و هر یک از طرفین به مهارت‌های سازش نیاز دارند. اغلب یک زوج برای تفکیک مسائل قابل حل و دائمی و یادگیری مهارت‌های مناسب برای تسلط بر هر کدام، باید به دنبال مشاوره ازدواج باشد.

مشاوره قبل از ازدواج چیست؟

مشاوره قبل از ازدواج نوعی زوج درمانی است  که در شروع زندگی مشترک می‌تواند به شما و پارتنرتان در آمادگی برای آغاز زندگی مشترکتان کمک کند.

هدف از این مشاوره کمک به شما و نامزدتان است تا بتوانید در مورد چندین موضوع مهم، از مشکلات مالی گرفته تا پرورش کودکان بحث کنید و به تفاهم برسید. همچنین می‌تواند در شناسایی موضوعات به وجود آورنده بحث کمک کند و به شما و پارتنرتان راه‌‌‌حل‌هایی برای مشکلات ارائه دهد. مشاوره قبل از ازدواج به شما کمک می‌کند بنیان خانواده‌تان را محکم پایه‌گذاری کنید.

«مشاوره قبل از ازدواج به زوجین کمک می‌کند تا برای زندگی مشترک خود برنامه‌ریزی کنند.»

مشاوره قبل از ازدواج

مزایای مشاوره قبل از ازدواج

مشاوره قبل از ازدواج برای کمک به شما و پارتنرتان است تا بتوانید راه‌‌حل‌هایی برای مشکلات زندگی مشترک بیاموزید. موارد زیر برخی از مزایای این درمان است:

ارتباط سازنده را بیاموزید: فایده اصلی مشاوره قبل از ازدواج توانایی برقراری ارتباط است «زوجین یاد می‌گیرند مواضع خود را به صورت واضح و بدون مشاجره بیان کنند.»

مهارت‌های حل اختلاف را تقویت کنید: مشاوره قبل از ازدواج به شما و نامزدتان مهارت حل مشکلات و اختلاف را می‌آموزد. «در ابتدا، برقراری ارتباط اغلب به اختلاف و درگیری منجر می‌شود، اما با گذشت زمان، زوجین می‌توانند بحث‌های سازنده‌تری داشته باشند.»

روی جنبه‌های مثبت رابطه تمرکز کنید مشاوره قبل از ازدواج به شما و پارتنرتان کمک می‌کند تا بر جنبه‌های مثبت رابطه خود تمرکز کنید تا جنبه‌های منفی.

رفتارهای مخرب را اصلاح کنید: مشاوره قبل از ازدواج رفتارها و الگوهای ناسالم در رابطه را شناسایی کرده و به شما در اصلاح آن‌ها کمک می‌کند.

بهبود روند تصمیم‌گیری موثر: مشاوره قبل از ازدواج به شما و پارتنرتان کمک می‌کند تا روند تصمیم‌گیری سالم و منصفانه‌ای داشته باشید.

ترس‌های مربوط به ازدواج را برطرف کنید: اگر شما یا پارتنرتان مضطرب هستید که زندگی مشترک چه به دنبال دارد، مشاوره قبل از ازدواج به شما کمک می‌کند در مورد موضوعات مهم بحث کنید و به شما درک بیشتری می‌دهد.