مشاوره طلاق

زندگی زناشویی پر از فراز و نشیب است. گاهی اوقات، شرایط به نحوی است که زوجین دیگر قادر به ادامه زندگی مشترک نیستند. طلاق، بار منفی زیادی دارد اما ادامه زندگی مشترکی که بر پایه های اشتباه بنا شده، بسیار خسارت بار‌تر از طلاق است. در این مواقع، بهتر است با کمک مشاوره طلاق، از صدمات و آسیب های احتمالی که ممکن است در طی روند طلاق به وجود آیند، جلوگیری کرد.

مشاوره طلاق، معمولا به دو دلیل انجام می‌شود. حل اختلافات و آشنایی با روند طلاق. در صورتی که اختلافات قابل حل شدن نبوده و یک یا هر دو طرف راضی یا قادر به رفع تناقضات نباشند، مشاور، مراحل طلاق را یادآوری کرده و آن‌ها را برای انجام این کار، آماده می‌کند.

در جلسات مشاوره، آسیب‌ها شناسایی می‌شوند و اگر شخصی نیاز به کمک بیشتری داشته باشد، مشاور او را به یک روانشناس یا روانپزشک ارجاع می‌دهد.

در این صفحه، قصد داریم شما را با انواع طلاق و مراحل آن‌ها آشنا کنیم. با ما همراه باشید…

مشاوره طلاق توافقی

مشاوره طلاق توافقی

زوجینی که قصد طلاق گرفتن را دارند، برای پی بردن به مشکلات و آشنایی با حق و حقوقشان، لازم است جهت دریافت خدمات مشاوره طلاق، به یک مشاور یا روانشناس ماهر مراجعه کنند. همانطور که قبل از ازدواج می‌بایست برای مشاوره ازدواج اقدام کنید، قبل از طلاق نیز باید از مشاوره قبل از طلاق کمک بگیرید.

ممکن است اختلاف نظر شما مربوط به مسئله قابل حلی باشد و یا با هیچ راهکاری حل نشود. در این شرایط، مشاور با استفاده از تجربیاتش، تصمیم می‌گیرد که شما را به سمت کدام مسیر راهنمایی کند.

در صورتی که هر دو طرف راضی به طلاق گرفتن باشند، مشاور با پرسیدن سوال های مهم، به آن‌ها کمک می‌کند تا در صورتی که امکان سازش فراهم نباشد، با کمترین آسیب، از همدیگر جدا شوند.

در صورتی که یکی یا هر دو زوجین آسیب های روانی دیده باشند، مشاور از آن‌ها می‌خواهد به دنبال مشاوره روانشناسی و درمان این آسیب‌ها باشند؛ و یا اگر امکان سازش برای آن‌ها وجود داشته باشد، شرکت در جلسات مشاوره خانواده را پیشنهاد می‌کند.

سوالات مشاوره طلاق چه چیزهایی هستند؟

سوالات مشاوره طلاق

در جلسه مشاوره طلاق توافقی، اول از همه درباره اختلافات و مشکلاتی که در زندگی زناشویی وجود دارد، سوالاتی پرسیده می‌شود. مشاور، این مشکلات را یادداشت کرده و عنوان می‌کند که این مشکلات تا چه حد آسیب زا و جدی هستند و دو طرف برای حل آن‌ها، چه کارهایی می‌توانند انجام دهند.

سپس، حول علاقه طرفین به هم و سالم بودن احساس بین آن دو، سوالاتی مطرح می‌کند. گاهی اوقات، برخی افراد شکل خاص و بیمارگونه‌ای از علاقه و توجه را از خود نشان می‌دهند که برای طرف مقابل شان ناخوشایند است. در این مواقع، اگر فرد نتواند با کمک مشاوره روانشناسی متوجه اشتباهات خود شود و آن‌ها را اصلاح کند، احتمال اینکه قادر به حفظ ازدواج خود باشد بسیار کم است.

در صورتی که زوجین مصمم به طلاق گرفتن باشند و اختلافاتشان به هیچ طریقی حل نمی‌شود، مشاور از آن‌ها درباره اینکه آیا اطلاعی از حق و حقوقشان و روند طلاق دارند یا خیر، سوال می‌پرسد.

همچنین محل زندگی و شرایط مالی نیز جزو سوالاتی است که معمولا مطرح می‌شود.

در جلسه مشاوره طلاق چه بگوییم

جلسه مشاوره طلاق

صداقت و یادآوری کامل مشکلات، به شما کمک می‌کند تا در آینده، از مشکلات بیشتر جلوگیری کنید. در صورتی که در بازگویی وقایع، صداقت یا حضور ذهن نداشته باشید، با ادامه زندگی مشترک ممکن است بیشتر از پیش دچار مشکل شوید. حتی در برخی مواقع با بزرگنمایی وقایع و یا عنوان نکردن آن‌ها، ممکن است پس از طلاق نیز دچار مشکلات بیشتری شوید.

در صورتی که احتمال می‌دهید ممکن است چیزی را از قلم بیندازید، بهتر است تمام مواردی که فکر می‌کنید مهم هستند را روی یک کاغذ یادداشت کرده و در جلسه مشاوره، آن‌ها را مطرح کنید. اگر فکر می‌کنید قادر به ادامه زندگی مشترک نیستید، از مشاور بخواهید تمام حق و حقوق شما، اعم از مهریه، نفقه و… را یادآور شود و به شما در این راه کمک کند.

تعداد جلسات مشاوره در طلاق توافقی چقدر است؟

تعداد جلسات مشاوره در طلاق توافقی

تعداد جلسات و فاصله بین آن‌ها، بستگی به صلاحدید و نظر مشاور دارد. حداقل تعداد جلسات مشاوره طلاق، پنج جلسه می‌باشد که این جلسات، هفته‌ای یکبار برگزار می‌شوند. در صورتی که مشاور و زوجین راهی برای سازش و ادامه زندگی مشترک پیدا کنند، ممکن است تعداد این جلسات بیشتر شود.

اگر بنا به هر دلیلی، امکان سازش فراهم نشد، زوجین می‌توانند گواهی عدم انصراف از طلاق را دریافت کرده و به دنبال مراحل قانونی طلاق توافقی باشند.

آیا مشاوره طلاق آنلاین امکان پذیر است؟

مشاوره طلاق آنلاین

بله! با پیشرفت تکنولوژی و امکان دیدار از طریق اینترنت، بسیاری از روانپزشکان و مشاوران، خدمات مشاوره طلاق آنلاین را ارائه می‌دهند. شما می‌توانید با مراجعه حضوری به یک روانشناس خوب در تهران و شهرستان های دیگر، از خدمات مشاوره استفاده کنید و یا با اخذ نوبت مشاوره آنلاین، در هر کجای ایران و جهان که هستید، با روانشناس مربوطه خود در تعامل باشید.

بسیاری از ایرانیان مقیم خارج از کشور، در پیدا کردن مشاور طلاق فارسی زبان، به مشکل بر می‌خورند. اگر در این شرایط قرار دارید، می‌توانید از خدمات مشاوره ایرانیان خارج از کشور دکتر کاشفی زاده استفاده کنید.

آیا طلاق توافقی بدون مشاوره ممکن است؟

طلاق توافقی بدون مشاوره

طلاق توافقی بدون مشاوره امکان پذیر است اما این کار برای همه توصیه نمی‌شود. اگر با تمامی‌ حق و حقوق خود آشنایی دارید و حاضر هستید از بخشی یا بسیاری از آن‌ها در ازای طلاق توافقی گذشت کنید، می‌توانید از دریافت خدمات مشاوره طلاق، صرف نظر کنید.

همچنین، در برخی موارد، یکی یا هر دو زوجین، حاضر به رویارویی با طرف مقابل خود نیستند. فردی که در زندگی مشترک دچار آسیب های روحی و جسمی ‌بسیاری شده، با طی کردن جلسات مشاوره، ممکن است دچار آسیب های روحی و بعضا جسمی‌ بیشتری شود و روند طلاق را طولانی‌تر کند. در این شرایط، بهتر است طلاق با وکالت نامه انجام شود.

آیا مشاوره قبل طلاق اجباری است

آیا مشاوره قبل طلاق اجباری است

بله، طبق قوانین جدید، مشاوره قبل از طلاق اجباری است. این کار با این هدف انجام شده که اگر امکان سازش و حل اختلاف بین زوجین مهیا بود، مشاور بتواند راهکاری برای آن ارائه دهد. با این حال، روند اجباری بودن آن در تمام دادگاه های کشور به یک صورت انجام نمی‌گیرد. در برخی از شهر های کشور، حضور هر دو نفر یا وکلای آن‌ها و در برخی دیگر، حضور یکی یا وکلای آن‌ها الزامی ‌است.

مدت زمان طلاق توافقی بعد از مشاوره چقدر است؟

مدت زمان طلاق توافقی بعد از مشاوره چقدر است؟

به طور کلی، طلاق توافقی روند کوتاه تری نسبت به طلاق غیر توافقی دارد. با اجباری شدن طی کردن مراحل مشاوره طلاق توافقی، مدت زمانی که طول می‌کشد تا گواهی عدم انصراف از طلاق صادر شود، حدودا 45 روز است.

با این حال، روند و مدت زمان قطعی به سرانجام رسیدن طلاق در تمام شهر های کشور یکسان نیست.

به دلیل افزایش آمار ثبت طلاق در شعب مختلف در تاریخ 25 ام تا اول هر ماه، در خواست طلاق توافقی که در این بازه زمانی ثبت شود، معمولا ارجاع نمی‌شود و روند طولانی تری خواهد داشت. صدور رای در شهر های پر جمعیت‌تر، معمولا بسیار بیشتر از شهر های کم جمعیت، به تعویق می‌افتد.

وجود نواقص در شروط ضمن عقد نیز، باعث به تعویق افتادن مراحل طلاق توافقی می‌شود. تمام این شرایط باعث می‌شوند که مدت زمان طلاق توافقی متغیر باشد.

سخن پایانی

پایان یک زندگی مشترک، همیشه با رنج و سختی همراه است. طلاق، اتفاق خوب و خوشایندی نیست اما گاهی اوقات، تنها راه برای پایان دادن به سختی و ناملایمات یک زندگی مشترک است. در شرایطی که احساس می‌کنید هیچ راهکاری برای ادامه زندگی ندارید و قصدتان جدا شدن است، بهتر است از خدمات مشاوره قبل از طلاق استفاده کنید.

در جلسات مشاوره، با راهکار های حل اختلاف و حق و حقوقی که دارید، به خوبی آشنا می‌شوید. البته لازم به ذکر است که می‌بایست در انتخاب مشاور و روانشناس خود، به خوبی تحقیق کنید و بهترین گزینه های موجود را انتخاب نمایید.

دکتر مهسا کاشفی زاده، عضو سازمان نظام روانشناسی و انجمن روانشناسان ایران و دارای مدرک دکتری روانشناسی تخصصی، مفتخر است تا با ارائه خدمات روانشناسی، مشاوره قبل طلاق و … در خدمت شما عزیزان باشد. جهت اطلاع از نحوه ارتباط، به صفحه تماس با ما مراجعه فرمایید.