بهترین روانشناس تهران

0
160

ما در زندگی همواره با پیچیدگی‌هایی که بر سر راهمان قرار دارد، مشغول هستیم. گاهی مشکلات و ناهمواری‌ها به قدری ما را درگیر خود می‌کند که از زندگی معمول فاصله می‌گیریم. در این زمان یک روانشناس است که با شنیدن حرف های شما کلاف در هم پیچیده افکار شما را باز می‌کند و بهترین راه برای مرتب کردن ذهن و حل مشکلتان به شما ارائه می‌دهد. انتخاب بهترین روانشناس تهران یکی از چالش‌های اساسی و مهم به حساب می‌آید چرا که با انتخاب یک روانشناس نامناسب می‌توانید به راحتی به افکار و ذهن خود لطمه بزنید. این مقاله قصد دارد تا با بررسی دقیق جنبه‌های مختلف، به شما در پیدا کردن بهترین روانشناس تهران کمک کند.

معرفی تخصصی روانشناسی

معرفی تخصصی روانشناسی

فرآیندهای فکری، احساسات، خاطرات، رویاها، ادراکات و… را نمی‌توان به صورت فیزیکی مشاهده کرد و برای شناخت آن‌ها لازم است از طریق ذهن اقدام کرد. یک روانشناس توانایی بررسی ذهن را دارد؛ اما باید در ابتدا بدانیم که دقیقا روانشناس کیست؟

روانشناس یک متخصص سلامت روان است که از طریق ارزیابی‌های روان‌شناختی و گفتار درمانی برای کمک به افراد برای مقابله بهتر با مسائل زندگی و روابط و بهبود سلامت روان استفاده می‌کند. روانشناسان به طیف گسترده ای از افراد کمک می‌کنند و می‌توانند انواع مختلفی از مشکلات رفتاری و سلامت روان را درمان کنند. آن‌ها همچنین می‌توانند به مسائل زندگی و برقراری روابط سالم بین یکدیگر کمک کنند. روانشناسی در شاخه ها و گرایش های متفاوتی وجود دارد که به صورت  تخصصی هر حوزه را بررسی می‌کند. روانشناسی بالینی، روانشناسی عمومی، روانشناسی شخصیت، روانشناسی کودک و … بسیاری دیگر از نمونه های گرایش های روانشناسی هستند.

دکتر روانشناس آنلاین

روانشناس ایرانی در آمریکا

برای مشاوره خانواده آنلاین و تلفنی با دکتر مهسا کاشفی زاده میتوانید با شماره تماس 09121433438 از طریق ایمو در تماس باشید. 

امروزه روانشناسان دیگر فقط از طریق مراجعه حضوری در دسترس نیستند و برای آن عده از افراد که به هر دلیلی امکان مراجعه حضوری ندارند، به صورت آنلاین مراجعین خود را ویزیت می‌کنند. ممکن است پیدا کردن یک روانشناس خوب که بتوانید به راحتی خود را کنار آن ابراز کنید، آسان نباشد؛ بنابراین عده ای ترجیح می‌دهند حتی با وجود مسافت های طولانی همواره با روانشناس محبوب خود  در ارتباط باشند. عده ای ممکن است قدرت مواجه حضوری را نداشته باشند و ترجیح می‌دهند که به صورت تماس صوتی با افراد در ارتباط باشند که این یک فرصت عالی برای این افراد به حساب می‌آید.

ضرورت مراجعه به روانشناس

ضرورت مراجعه به روانشناس

با وجود مزیت‌های زیادی که مراجعه به روانشناس برای افراد به ارمغان می آورد، اما همچنان برخی افراد ترجیح می‌دهند آن را عنوان نکنند. ممکن است در ذهن این افراد، فقط اشخاص به اصطلاح روانی یا بیمار حق مراجعه به روانشناس را دارند. این تفکر کاملا اشتباه است؛ افراد با کوچکترین دغدغه‌هایی ذهنی تا بزرگ‌ترینشان می‌توانند از یک روانشناس برای بهبود شرایط زندگی کمک بگیرند. بحران‌های زندگی غیرقابل پیش بینی هستند و در صورت عدم رسیدگی به آن‌ها می‌تواند تمام ذهن ما را به خود مشغول کرده و سبب جلوگیری از پیشرفت فردی شوند. مراجعه به روانشناس  برای بهره وری از فواید آن ضرورت  دارد. از مزیت های آن می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

یافتن دید جدید برای بررسی افکار

هنگامی که شما در کنار یک روانشناس به صورت بلند فکر می‌کنید، سبب می‌شود تا عواطف و افکار شما به شکل متفاوت تری از نگاه خود شما به نظر برسند. در همین حین روانشناس کمک می‌کند تا شما در شناخت خود به درستی پیش روید و با ارزیابی ذهن به شما کمک می‌کند.

پذیرفتن احساسات و یافتن راهکارهای صادقانه

در زندگی‌های مدرن به دلیل شلوغی بیش از حد در اطرافمان، توجه کمتری به احساسات و عواطف شخصی خود می‌کنیم. مراجعه به روانشناس به معنای اهمیت دادن و پذیرفتن فردیت خود است. او با صداقت و بدون پیش داوری راهکارهای مناسب را به شما ارائه خواهد کرد.

برای چه مشکلاتی می‌توانم به روانشناس مراجعه کنم؟

افراد در زندگی با مشکلاتی رو به رو می‌شوند که مواجه شدن با آن‌ها باعث گیر افتادن در یک بن بست فکری میشود و رهایی از آن دشوار است. درست در این زمان که مشکلات جلو رشد فردی ما سد شده اند، بهترین زمان است که با کمک یک روانشناس بتوانید آن‌ها را پشت سر بگذارید. در ادامه به چندین مشکل که در صورت مواجهه با آن‌ها می‌توانید از یک روانشناس کمک بگیرید اشاره خواهیم کرد:

ابتلا به افسردگی

افسردگی از جمله شرایطی است که بسیاری از افراد در نوع خفیف یا شدید ممکن است با آن مواجه شوند. افسردگی به طریق نامحسوسی بر زندگی افراد تاثیر می گذارد. از جمله علائم افسردگی می‌تواند شامل بی ثباتی احساسی، خستگی های بیش از حد، بی انگیزگی برای شروع کار، احساس بی مصرفی و پوچی و از بین رفتن اشتیاق برای رسیدگی به کارهای مورد علاقه و… میباشد.

یافتن مسیر شغلی جدید یا ارتقا در کار

شناخت ذهن و ارزیابی آن به هر چه بهتر و مفیدتر عمل کردن شما در موقعیت شغلی کمک خواهد کرد. تصمیمات اشتباه در انتخاب شغل می‌تواند فرصت‌های دیگر را به راحتی از بین ببرد. پس با بهره گیری از یک روانشناس این فرصت را به زندگی خود بدهید.

ترک عادات زیان بار

عادت‌های انسان کم کم در زندگی جای می گیرد و رهایی از آن‌ها بسیار سخت است. عادت‌های زیانباری مثل اعتیاد به الکل و مواد مخدر نه تنها خود شخص، بلکه دیگر افرادی که با آن‌ها در ارتباط است را درگیر می‌کند. علاوه بر آن اختلالات روانی از نتایج اعتیادهای مخرب است.

مشکلات خانوادگی

مشکلات و مسائل خانوادگی است آن دسته چالش‌هایی که عده زیادی از افراد با آن درگیر هستند این مشکلات می‌تواند بین والدین و فرزندان به دلیل اختلافات سنی اتفاق بیفتد. مشکلات می‌توانند کوچک و قابل حل باشند و در برخی شرایط شدید و سبب بروز بحران‌های شدیدی شود. در این زمان روانشناس می‌تواند با تحلیل و بررسی گذشته و دوران کودکی و دیگر شرایطی که سبب بروز مشکلات شدند، با مشاوره والدین به بهبود این روابط کمک کند. برای رفع این مشکلات می‌توان به روانشناس بالینی مراجعه کرد.

غم از دست دادن عزیزان

زندگی و مرگ همواره یکی از پرتکرارترین اتفاقات زندگی هر انسان است. گاهی وابستگی‌ها و شرایط زندگی باعث می‌شود نتوانیم با غم از دست دادن عزیزان به راحتی کنار بیاییم. این زمانی است که تمامی بخش‌های ما تحت تاثیر مرگ عزیزان تغییر پیدا کرده و حتی به سمت افسردگی پیش میرود. پذیرش مرگ یک عزیز کمکی است که می‌توان به خود کرد تا به شرایط عادی زندگی بازگردیم روانشناسان با علمی که دارند می‌توانند در این زمینه کمک شایانی به افراد بکنند.

استرس و اضطراب

استرس و اضطراب از شرایطی هستند که در صورت پیگیری نکردن باعث بروز اختلالات، افسردگی، انزوا و … می‌شوند. شرایط زندگی امروز به گونه ای است که موقعیت های استرس زای فراوانی را رقم می زند؛ از جمله اضطراب های ملموس، استرس کاری، استرس برای مصاحبه، استرس روابط عاطفی، استرس برای مشکلات خانوادگی و… است. برای درمان استرس لازم است در ابتدا ریشه آن را بیابید و نسبت به حل مشکل اقدام کنید. پیدا کردن ریشه مشکلات کاری است که روانشناسان در آن علم دارند و می‌توانند راهکار مناسب ارائه دهند.

اختلالات مربوط به وسواس

وسواس داشتن یکی از آن دسته اختلالات است که علاوه بر خود شخص افراد در ارتباط را نیز به شدت درگیر می‌کند. این اختلال آزار دهنده دائماً افراد را پریشان و مضطرب می‌کند. اختلال وسواس فکری یا  OCD یکی از وسواس هایی است که افراد با داشتن آن دائماً افکار خود را در مرور می‌کنند و نسبت به اتفاقاتی که هنوز اتفاق نیفتاده هراس دارند. کنترل این نوع وسواس بسیار دشوار است و لازم است توسط روانشناس ریشه یابی و درمان شود.

تفکرات معنوی

انسان یک موجود فکور است و در طول زندگی خود با تفکر در ارتباط با چیستی انسان، مرگ، خلقت و …ذهن خود را درگیر می‌کند. درک این مسائل نیازمند مطالعات بسیار در این زمینه است. عدم آگاهی در این شرایط نیز می‌تواند انسان را به پوچی برساند و زندگی کردن را خالی از معنا بداند.

چگونه بهترین روانشناس تهران را برای خود پیدا کنم؟

چگونه بهترین روانشناس تهران را برای خود پیدا کنم؟

برای پیدا کردن بهترین روانشناس در تهران شیوه های متفاوتی وجود دارد اولین قدم این است که از دوستانی که پیشتر با روانشناسان در ارتباط بود و نتیجه خوبی گرفتند کمک بگیرید. البته این راهنمایی باید از افرادی باشد که به آن‌ها اطمینان دارید و پس از آن شما را قضاوت نخواهند کرد.

راه دیگر این است که از مشاورین آشنایی که در پیرامون خود وجود دارند کمک بگیرید؛ چرا که مشاوران و روانشناسان همواره در ارتباط با یکدیگر هستند و مشاوران توانایی شناسایی افراد حرفه‌ای را دارند. جستجو در اینترنت و گوگل و بررسی پیشینه پزشک مرتبط می‌تواند به شما در انتخاب روانشناس مورد نظر  کمک کند. تجربه ای که  بیماران با روانشناس خود در شبکه‌های اجتماعی منتشر می‌کنند، می‌تواند تا حدی شما را با شیوه کاری آن روانشناس آشنا کند.

یک راه دیگر این است که در ابتدا با روانشناس مورد نظر خود به صورت آنلاین ارتباط برقرار کنید و در صورت رضایت مراحل را ادامه دهید.

مشاوره رایگان روانشناسی

مشاوره روانشناسی این امکان را به شما می‌دهد تا به راحتی با فضای تعاملی بین روانشناس و خود آشنا شوید. این نوع مشاوره برای افرادی که به دلیل شرایط خاص امکان مراجعه به روانشناس به صورت حضوری  ندارند، مناسب است؛ آن‌ها به راحتی در هر جایی که باشند می‌توانند از این خدمات استفاده کنند.

خصوصیات یک روانشناس خوب در تهران چیست؟

خصوصیات یک روانشناس خوب در تهران چیست؟

همانطور که پیشتر به آن اشاره شد، ممکن است پیدا کردن یک روانشناس که به خوبی بتواند شما را در مسیر درست همراهی کرده و مشکلات شما را تا حد زیادی کاهش دهد، پیچیده باشد. در ادامه به ویژگی های یک روانشناس خوب اشاره شده تا از آن طریق بتوان روانشناس مورد نظر خود را انتخاب کرد:

روانشناس حرفه ای بیماران را قضاوت نمی‌کند

روانشناس در وهله اول باید به قدری حرفه ای باشد که کوچکترین حرف یا عکس العملی در برابر تجربه‌های متفاوتی که ممکن است برای هر فرد پیش بیاید، بروز ندهد. افراد بیمار بسیار شکننده تر از دیگر افراد هستند و به راحتی از کوچکترین قضاوت ها احساس سرخوردگی می‌کنند. یک روانشناس متخصص باید به صورت دقیق و اصولی ذهن بیمار را تحلیل و بررسی کرده و بهترین تفسیر های خود را به شخص ارائه دهد.

به آسانی در دسترس بودن

مراجعه کنندگان روانشناسی اغلب احتیاج دارند تا در زمان‌های مختلف به روانشناس خود دسترسی داشته باشند. این دسترسی می‌تواند به صورت حضوری یا آنلاین اتفاق بیفتد تا به سهولت امکان ابراز احساسات و عواطف فراهم باشد. در صورت عدم رفع این نیاز ممکن است مراجعه کنندگان به راحتی پریشان و درمانده شود.

گوش دادن فعال و اصولی

دقت به جزییاتی که مراجعه کننده به روانشناس می گوید از اساسی ترین و مهم‌ترین اصول این حرفه است. به عنوان یک روانشناس تنها گوش کردن کفایت نمی‌کند و و باید تمامی حواس پنجگانه بیمار را تحت نظر داشته و آن‌ها را بررسی کند. از طرفی روانشناس تا حد امکان نباید صحبت بیمار را قطع کند چرا که این موضوع سبب شکاف بین روانشناس و بیمار می‌شود و ممکن است روند درمان را مختل کند.

خودآگاهی روانشناس

روانشناسان انسان هایی هستند که خود به صورت طبیعی با مشکلات و دغدغه های زندگی درگیر هستند. در ابتدا یک روانشناس باید به حد کافی به خود گاهی رسیده و برای شکل دادن یک رابطه صحیح بین خود و بیمار و دور از تعصبات تلاش کند. صداقت در کلام نیز یکی از مهمترین نکاتی است که هر روانشناس باید به آن توجه داشته باشد.

ارتقاء سطح علمی

متدهای جدید و اطلاعات به روز شده در این رشته به راحتی قابل دسترس هستند و روانشناسان باید همواره در حال یادگیری و آموزش مستمر باشند تا به راحتی بتوانند درست ترین راهکار را به بیماران ارائه دهند.

دیگر مواردی یک روانشناس باید در نظر داشته باشد پایبند به اصول اخلاقی و رعایت حقوق بیماران است؛ همچنین صبور و همدل بودن با بیمار به بهبود روابط آن ها کمک شایانی خواهد کرد.

هنگام انتخاب یک روانشناس معروف و خوب چه سوالاتی مطرح است؟

سوالاتی از قبیل اینکه:

آیا شما تخصص و مدرک روانشناسی دارید؟

سابقه کاری شما چند سال است؟

بیشترین مراجعین شما چه رنج سن و از چه دسته بندی را در بر میگیرند؟ کودکان یا خانواده ها؟

آیا متدهای درمانی شما برای نوع مشکل من قابل ارائه است؟

هزینه ویزیت چقدر است؟

بیمه هایی که قابل قبول هستند کدامند؟

آیا شما وابسته به سازمان های خاص مدیریتی هستید؟

بهترین روانشناس تهران چه کسی است؟

در واقع افراد بسیاری در این زمینه وجود دارند که توانستند با اتکا به دانش و علم خود و همچنین پایبند بودن به اصول اخلاقی، بهترین نتیجه ها را برای افراد رقم بزنند. اینکه بهترین روانشناس تهران چه کسی است از فرد به فرد متفاوت است؛ چرا که نوع ارتباط برقرار کردن با انسان ها پیچیدگی های خاص خود را دارد و این ارتباط که از همان جلسات اول بین بیمار و روانشناس شکل می گیرد می‌تواند تعیین کننده این مسئله باشد. اگر یک روانشناس خوب بتواند خصوصیاتی که پیشتر به آن اشاره شد را رعایت کند، می‌تواند راهنمای خوبی در زندگی افراد باشد.

برای مراجعه به روانشناس باید بیمار بود؟

برای مراجعه به روانشناس باید بیمار بود؟

در سال های اخیر توجه به سلامت روان به یکی از مسائل مهم در بین افراد جامعه تبدیل شده است اما همچنان ممکن است در بین برخی افراد این تفکر اشتباه وجود داشته باشد که برای مراجعه به روانشناس باید حتما بیمار بود؛ این تفکر اشتباه سبب می‌شود که افرادی که مشکلات خفیفی در زندگی خود دارند تمایل به مراجعه نداشته باشند و  مشکلات آن‌ها روز به روز افزایش یابد.

یک ذهن سالم سبب رشد و سعادت فردی می‌شود و همچنین مشکلات زمانی که هنوز کوچک اند، راحت تر قابل درمان هستند.‌

روانشناس حضوری در تهران

روانشناسی به صورت حضوری در تهران مزایای را به همراه دارد که با روانشناسی آنلاین امکان محقق شدن آن‌ها امکان پذیر نیست.هنگامی که شما به صورت حضوری به یک روانشناس مراجعه می‌کنید زمان هایی که صحبت کلامی اتفاق نمی افتد، زبان بدن شما رازهای فراوانی را برای شخص روانشناس برملا می‌کند. به علاوه محیط هایی که عموما برای اتاق کاری روانشناسی در نظر گرفته می‌شود فضای آرام و خنثی دارد تا با احساس آرامش بتوانید مشکلات خود را بیان کنید. همچنین به دلیل ایجاد فضای شخصی این ارتباط خصوصی تر و محرمانه تر اتفاق می افتد.

بهترین روانشناس تهران با چه معیاری؟

روانشناس خوب در تهران با بررسی سوابق کاری از طریق تجربه هایی که افراد مراجعه کننده ارائه دادند قابل بررسی است. معیارهایی شما برای انتخاب یک روانشناس مجرب باید در نظر بگیرید، داشتن تخصص کافی و همچنین رعایت حقوق شخص بیمار است. با پرس و جو از بیماران و همچنین جستجو در اینترنت می‌توانید به این نکات دست یابید.

دکتر روانشناس اهداف درمانی مشخصی دارد

دکتر روانشناس اهداف درمانی مشخصی دارد

یک دکتر روانشناس مجرب کاملاً در یک مسیر اصولی و تعیین شده هدف درمانی را مشخص می‌کند و شما به عنوان یک بیمار بر این مسئله علم دارید که تمامی این جلسات و مراحل در نتیجه به چه هدفی خواهد رسید. این آگاهی سبب می‌شود شما از گمراهی خارج شده و به آرامش می رساند. این یک نوع تعامل است که بین شما و روانشناس برای افزایش کیفیت درمان اتفاق می‌افتد.

مهارت های فردی روانشناس

یکی از بدیهیترین و اساسی ترین مهارت هایی که یک روانشناس مجرب باید داشته باشد مهارتهای فردی است. این مهارت ها شیوه درست ارتباط با بیماران و همچنین نحوه برخورد با مسائل گوناگون را تعیین می‌کند. مراجعه‌کنندگان طیف وسیعی از افراد با بخش گسترده ای از تجربیات متفاوت احساسی هستند. روانشناس باید با ارتقاء مهارت های فردی خود توانایی مقابله و ارزیابی این مشکلات را داشته باشد.

پایبند بودن به اصول اخلاقی یک روانشناس

پایبند بودن به اصول اخلاقی یک روانشناس

یک روانشناس خوب علاوه بر اینکه باید از کاملاً به شرایط کاری خود علم کافی داشته باشد باید به اصول اخلاقی نیز پایبند باشد. اصول اخلاقی حکم می‌کند که تحت هیچ شرایطی راز‌های بیمار را برملا نشود و پس از شنیدن آن ها خدمات روانشناسی در بالاترین کیفیت ارائه شود‌. دو اصل رازداری حرفه ای و بهره گیری کامل از دانش روانشناسی برای بهبود کیفیت زندگی انسانها از اساسی ترین اصول این حرفه می‌باشد.

جستجوی روانشناس

برای یافتن روانشناس مناسب حتماً به نکاتی که با در در این مقاله به آن اشاره شد توجه داشته باشید. افراد غیر متخصص و سودجویی زیادی در این زمینه وجود دارد که برای احساسات و عواطف بیماران ذره‌ای ارزش قائل نیستند. حتماً پیش از مراجعه به روانشناس نسبت به پیشینه آن شخص اطمینان حاصل کنید. هرچه بیشتر در این مسیر دقت به خرج دهید، نتیجه پایانی موثرتر خواهد بود.

سوالات متداول

از زمان مراجعه تا پایان بهبودی چند جلسه طول می کشد؟

تعیین زمان دقیق برای همه افراد امکان پذیر نیست عواملی مانند شدت تاثیر گذاری مشکلات و شخصیت هر مراجعه کننده می‌تواند بر میزان جلسات روانشناسی تاثیر گذار باشد.

آیا یک روانشناس می‌تواند برای بیماران دارو تجویز کند؟

خیر؛ روانشناسی تخصصی است که در آن به ارزیابی و بررسی ذهن می پردازد و در صورت نیاز به دارو، روانشناسان شما را به روانپزشک ارجاع می‌دهند.

آیا برای موضوعاتی مانند مشاوره قبل از ازدواج می‌توان به روانشناس مراجعه کرد؟

بله روانشناسان با شناخت شخصیت شما و شخص مورد نظر تلاش می‌کنند تا با صراحت در انتخاب شریک مناسب به شما کمک کنند.

دیدگاهتان را بنویسید

Please enter your comment!
Please enter your name here