روانشناسی تجربی

روانشناسی تجربی یکی از مهم ترین روش های تحقیقی در این حوزه است که از گذشته های دور مورد اهمیت قرار داشت.  این روش با استفاده از راهکارهای علمی و تحقیق کردن در مورد ذهن و رفتارهای افراد به نتیجه می‌رسد چه عواملی روی آنها تاثیر گذار است همچنین یک سری آزمایش ها انجام می شود تا دلیل برخی رفتارهای خاص افراد قابل تشخیص باشد. از جمله سوالاتی که روانشناسان در این حوزه مورد بررسی قرار می دهند این است که افراد چرا کارهایشان را انجام می دهند چه عواملی روی رشد شخصیتی تاثیر گذار است چگونه رفتارهای ما موجب شکل گیری شخصیت می شود این روش اجازه می‌دهد تا محققان فرضیاتی را در ذهن خود بسازند و آنها را به صورت آزمایشی تجربه کنند.

روانشناسی آزمایشی با مطالعات انجام شده علل درگیری افراد در روابط ناسالم را پیدا می کند و با در نظر گرفتن این دلایل به دنبال روش موثر خواهد بود تا افراد را از انجام چنین رفتارهای و اقداماتی دور کند. همچنین همراهی فوق العاده است که افراد گزینه های منحصر به فرد را جایگزین گزینه های ناخوشایند کنند.

 محققان دقیقاً به چه نحوی مغز و رفتار انسان را بررسی می کنند؟

 محققان دقیقاً به چه نحوی مغز و رفتار انسان را بررسی می کنند؟

روانشناسان آزمایشی از روش ها و ابزارهای مختلفی برای بررسی رفتارهای انسانی استفاده می‌کنند. قبل از بررسی روش ها بهتر است کمی در مورد این رفتار چیست و چگونه شخصیت را تشکیل می دهد بدانید. تعریف رفتار در علوم متفاوت متغیر است. به طور کلی، این واژه به عنوان پاسخ شناخته می شود و از بیرون عامل تحریک کننده ای برای آن وجود دارد. در علم روانشناسی نیز بدین گونه تعریف شده است که هر فعالیتی که فرد زنده انجام می دهد و شامل کارهای بدنی و پنهان است، حال یک عمل خاص باشد یا مجموعه ای کارهای مختلف.

اما زمانی که از شخصیت صحبت می کنیم، هر فردی تعاریف مختلفی از آن دارد. اگر کمی در مورد این که شخصیت چیست تحقیق کنید تعاریف مختلف و کاربردی از آن رو به رو شما قرار می گیرد. معمولا سبک های مختلفی از رفتار که به صورت عادت از فردی خاص مشاهده می شود، به عنوان شخصیت تلقی می شود و ویژگی های منحصر به فرد آن را به نمایش می گذارد.

این دو عامل در برنامه های مختلف روان شناسی تجربه مورد هدف قرار دارد و با کمک روش های گفته شده در زیر بررسی قرار می گیرد:

 • مطالعات موردی

تحقیق روی مغز و تفکر افراد یکی از خدمات روانشناسی است که این هدف تنها با کمک ابزارهای مختلف اجرا می شود. مطالعات موردی یکی از بهترین راهکارهاست که طی آن، محققان یک فرد مشخص یا گروه خاصی را تحت مطالعه عمیق قرار می دهند و طی مدت زمان مطالعه موردی، می تواند هر گونه اطلاعاتی را در مورد فرد بدست آورد. در بیشتر مواقع فرد طی دوره های مختلف در موقعیت های متنوعی قرار می گیرد. معمولا اطلاعات مورد نیاز پس زمینه های فردی مانند آموزش، کار، سابقه خانوادگی و زندگی اجتماعی است.

چنین مطالعاتی باید به گونه ای اجرا شود که آزمایش های مختلف برای فرد غیر قابل تحمل نباشد.

 • تحقیق همبستگی

محققان با کمک مطالعاتی همبستگی روابط میان متغیرها را مشخص می کند. برای مثال، روان شناس به نتیجه رسیده است که هنگام افزایش یک متغیر، متغیر دیگری تصمیم به کاهش یافتن گرفته است.

طی مراحل این مطالعات پیدا کردن یک رابطه اهمیت دارد، اما اجرا برای روابط امکان پذیر نیست.

 • مشاهدات مبتنی بر طبیعت

بیاید کمی با روانشناس آشنا شویم. روانشناس کیست و چه کمکی به ما می کند؟ این دسته از متخصصین سلامتی روی مشکلات بهداشت روانی و رفتار تمرکز دارند و با کمک مشاوره و روان درمانی می توانند افراد را از شرایط بد روحی و روانی نجات دهند. حال میان رواشناسان مختلف، روانشناس عمومی با تکیه بر علوم و مطالعات روی رفتار هنی، پاسخ های عاطقی و عملکرهای شناخته متمرکز است و ذهن و رفتار انسانی را مورد بررسی قرار می دهد.

براساس مشاهدات، محققان افراد را در محیط های طبیعی مشاهده می کنند. این تکنیک در موقعیت های مختلف کاربرد دارد و محققان معتقد هستند که مجموعه آزمایشگاهی تاثیر غیرضروری روی رفتارها دارد.

آزمایش های تجربی و انواع آن

آزمایش های تجربی و انواع آن 

گاهی اوقات روانشناسان از راه آزمایش های تجربی برای مشخص کردن یک رابطه علت و معلولی میان افراد مختلف استفاده می کنند. مهمترین اصول برای این آزمایش روانشناسی شامل موارد زیر است:

 •     تعریف کردن متغیر ها به صورت عملیاتی
 •     ایجاد یک فرضیه
 •     تغییر متغیر های مستقل
 •     اختصاص تصادفی مشارکت‌کنندگان به گروه ها
 •     اندازه گیری متغیرهای وابسته

برای مثال، محققان بررسی های مختلف انجام داده اند تا به نتیجه برسند آیا محرومیت از خواب در آزمون ها اختلال ایجاد می کند یا خیر. فرد آزمایش کننده نیز دیگر متغیرها را تحت کنترل خواهد داشت.

محققات با بررسی نتایج مشخص می کنند که عامل تغییر روی متغیر مستقل منجر به تفاوت هایی در متغیر وابسته می شود یا خیر. این دسته از آزمایش ها استانداردهای مختلفی دارد، اما در روش های دیگر مانند تحقیق همبستگی و مشاهدات مبتنی بر طبیعت به صورت مداوم با کمک تحقیق روان شناسی استفاده می شود.

حال اگر به دنبال بهترین روانشناس تهران هستید که مراحل تحقیقاتی گسترده ای در مورد شرایط خاص خود بررسی کنید، بهتر است به سراغ افراد با تجربه بروید، روانشناسانی که در زمینه های مختلف بهترین هستند و همانند دوست می توانند همراه شما برای خلق فردی متفاوت باشند.

روان شناسان آزمایشی چه کاری انجام می دهند؟

روان شناسان آزمایشی چه کاری انجام می دهند؟

این دسته از روانشناسان در مجموعه های بزرگ همچون دانشگاه ها و مراکز تحقیقاتی تجارت های شخصی و دولت فعالیت دارند .برخی از متخصصین آزمایشی می توانند به صورت تخصصی روی دسته ای از مخاطبین مانند دانش آموزان تمرکز پیدا کنند. در حالی که دیگر دانش آموزان مربوط به موضوعات فعالیتی دیگری همچون فرایند های شناختی، رفتار حیوان، شخصیت، علوم اعصاب و غیره اختصاص داده می شود. جالب است بدانید برای رفع مشکلات همچون درمان ترس و فوبیا بهتر است از دوران کودکی آغاز کرد تا در بزرگسالی تبدیل به شرایط مزمن نشود.

افرادی که در مجموعه های بزرگ حضور دارند در کنار ارائه تحقیقات و دانش به دست آورده، دوره های روانشناسی را نیز طی میکنند. دیگر روانشناسان آزمایشی نیز با همکاری موسسات تجاری روش های مختلف را به دست می گیرد و روی کارمندان یا ایجاد یک محیط کار ایمن تمرکز دارند. همچنین به عنوان روانشناس عوامل انسانی مورد خطاب قرار می گیرند.

 معایب و محاسن روانشناسی تجربی

 معایب و محاسن روانشناسی تجربی 

در موارد زیر با مزایای روانشناسی تجربی آشنا می شوید:

 • به خوبی پاسخ کنجکاوی های یک محقق را می دهد.
 • این دسته از روانشناسان ممکن است برای کسب رضایت خود پژوهش های مختلف را انجام دهند.
 • گاهی اوقات برای پیشرفت در رشته تخصصی دست به پژوهش می زنند.
 • به صورت عینی و کاملا قابل لمس به نتایج دست می یابند.
 • آزمایش های قابل تکرار را انجام می دهند.
 • نتایج کاملاً مورد بررسی و قابل اندازه گیری است.
 • تمام محرک ها کنترل شده است.
 • آسان تر و دقیق تر متغیرهای مستقل مورد ارزیابی قرار می‌گیرد.

در موارد زیر با معایب این روش آشنا می شوید:

 • تاکید زیادی بر کلیات دارد.
 • پژوهش و تحقیق زمان گیر است.
 • نیاز به مهارت فنی دارد و ممکن است طی مراحل مختلف پژوهشگر انگیزه خود را از دست دهد.

آزمون های روان سنجی

آزمون های روان سنجی

آزمون های روان سنجی به روش های گفته می‌شود که روانشناسان با کمک آنها پدیده های روانی انسان را از حالت کیفی به حالت کمی تبدیل می کنند. طی مراحل این روش از آمارها و آزمایش های مختلفی برای اندازه گیری استفاده می کنند و در لغت روان سنجی به معنای اندازه گیری آنچه در روانشناسی از تعریف شده است. چرا که هنگام نشان دادن پدیده ها بر اساس اعداد و ارقام نتیجه بهتری را می توان گرفت و به طبقه بندی درست تری دسترسی پیدا کرد.

روان سنجی زمانی مشخص می‌شود که توانایی ها و شخصیت فرد مورد بررسی و طبقه بندی شده و جایگاه بهتر خود را می شناسد تا بتواند روی بهبود شرایط خودش تلاش کند. این دسته از طبقه بندی ها شامل مسائل جسمی و مسائل روحی و روانی است که در جامعه اهمیت فراوانی دارد و با کمک ابزارها و وسایل زیادی موضوع روان سنجی مورد هدف قرار گرفته است.

نتیجه گیری

روانشناسی تجربی به صورت گسترده در زمینه های مختلف کاربرد دارد و به صورت گسترده روی رشد فردی در طول زندگی تمرکز می کند. این دسته از روان شناسان با تکیه بر روش های آزمایشی تحت تاثیرقرار گرفتن افراد در گروه های مختلف را بررسی می کنند و عوامل موثر بر بروز بیماری را می یابند.

Rate this post

باید خوانده شود!