مشاوره طلاق (روانشناسی قبل و بعد از طلاق)

طلاق یکی از تصمیمات سخت و شاید پر چالشی باشد که ممکن است افراد در طول زندگی خود با آن مواجه شوند. تبعات سنگین اجتماعی و فشار روحی و روانی که فرد از این تصمیم  با ان درگیر می شود نیاز به انواع مشاوره طلاق به ضرورتی انکار ناپذیر تبدیل می کند. مشاوره طلاق یکی از مهم ترین و کارآمدترین اقداماتی که کمک می کند زوجین و نزدیکان کسانی که از این تصمیم متاثر می شوند، مانند فرزندان طلاق بتوانند را کمترین آسیب از این بحران عبور کنند.

مشاوره طلاق چیست؟

مشاوره طلاق یکی از مهمترین مواردی است که زوجین پیش از اقدام به طلاق باید مورد توجه قرار دهند. از آنجا که طلاق می تواند همه زندگی زوجین و فرزندان آن ها را تحت تاثیر قرار دهد مشاور طلاق کمک می کند تا این تصمیم را به صورت عاقلانه و بدور از هیجان عملی کنند. بسیاری از افراد بر این باور هستند که مشاوره قبل از ازدواج تا حد زیادی می تواند مانع از بروز طلاق شود. این نظر اگرچه می تواند تا حد زیادی درست باشد، اما روحیه ها و خلقیات افراد در طول زندگی می تواند در نهایت به تصمیم برای طلاق منجر شود.

از همین رو  مشاوره های طلاق وظایف مهمی بر عهده دارند که مهمترین آن ها عبارت است از:

 1. پرسش و پاسخ های دقیق زوجین برای چرایی تصمیم به طلاق
 2. در صورت امکان کمک به زوجین برای حل مشکلات بین آن ها و انصراف زوجین از طلاق
 3. بررسی موشکافانه مشکلات زوجین و ارائه راهکارهای مناسب
 4. آشنا کردن زوجین از حقوق آن ها و به ویژه شرایطی سرپرستی فرزندان طلاق
 5. آگاه سازی زوجین از آسیب های پس از طلاق و آماده کردن آن ها برای مواجهه با این آسیب ها و مشکلات احتمالی

علت طلاق گرفتن زوجین چیست؟

مشاوره طلاق به بررسی دلایل طلاق زوجین می پردازد. از مهمترین و شایع ترین دلایلی که منجر به طلاق می شود می توان به موارد زیر اشاره کرد:

1- طلاق به دلیل خیانت

یکی مهمترین دلایل طلاق خیانت یکی از زوجین است. احساس بدی که فرد خیانت دیده پیدا می کند در بسیاری از موارد امکان ادامه رابطه را برای او  غیر ممکن کرده و تصمیم برای طلاق را حدی می کند. از آنجا که در این مورد دیوار اعتماد بین زوجین آسیب می بیند  تنها مشاوره های روانشناسی است که می تواند منجر به پیشگیری از طلاق شود.

2- طلاق به دلیل مشکلات جنسی

مشکلات جنسی نیز یکی از شایع ترین دلایل طلاق زوجین به شمار می آید. در بسیاری از موارد برابر نبودن تمایلات جنسی زن و شوهر و ناکام ماندن یکی از طرفین نارضایتی زیادی به همراه دارد. این موضوع رفته رفته باعث سردی رابطه می شود و آن ها را به سمت طلاق سوق می دهد. در صورتی که زوجین در ابتدای راه متوجه این مشکل شوند می توانند از روش های مختلف برای حل این مشکل تلاش کنند. بی توجهی به اهمیت مقوله مشکلات جنسی هر یک از زوجین در بلند مدت می تواند منجر به تصمیم برای طلاق شود.

3- طلاق به خاطر تفاوت شخصیتی

برخی افراد دارای مشکلات روحی و روانی زیادی هستند. گاهی نیز طرفین کمترین مشکلات را دارند اما آنچه رابطهبین آن ها را به جدای می کشاند تفاوت شخصیتی آن ها است. درونگرا یا برونگرا بودن و حتی تفاوت های ظاهری، روحی، مالی، شخصیتی و… هر کدام می تواند تاثیرات منفی بر رابطه زوجین بگذارد و در نهایت منجر به طلاق شود.

مشاوره قبل از طلاق

مشاوره قبل از طلاق

مشاوره طلاق تنها منحصر به زمان طلاق نیست. زوجین می توانند در تمام مراحل یعنی پیش از تصمیم و انجام به طلاق، حین روند پیگیری برای طلاق و پس از طلاق از خدمات مشاوره روانشناسی استفاده کنند. قبل از طلاق یکی از مراحل مهمی است که مشاوره می تواند به زوجین کمک کند.مشاوره قبل از طلاق سعی می کند تا مسائل مختلفی را برای زوجین مطرح و آن ها را برای روبرو شدن با مسائل مختلفی که پس از طلاق با آن مواجه می شوند، آماده می کند.

مشاوره در این جلسات سعی می کند با طرح مسائلی مانند پاسخ به این سوالات که آیا تصمیم شما برای طلاق قطعی است؟ راه حل شما برای نجات رابطه؟ تصمیم شما برای آینده فرزندانتان؟ شما را به آینده تصمیمتان مواجه کنند. در واقع مشاوره پیش از طلاق به فرد کمک می کند با رسیدن به پاسخ درست به موارد زیر تصمیم درست را برای آینده رابطه خود برسند:

 1. دلیل و مشکل اصلی تصمیم برای طلاق
 2. مهمترین موضوعاتی که منجر به بحران در رابطه شده
 3. قاطع بودن تصمیم برای طلاق
 4. احساس واقعی فرد از رابطه زناشویی موجود
 5. آزاردهنده ترین مساله در رابطه
 6. دوست داشتنی ترین موارد در همسر
 7. میزان اعتماد طرفین به یکدیگر

از مشاوره پیش از طلاق انتظار می رود که بتواند موارد زیر را برای زوجین به همراه داشته باشد:

 1. بهبود رابطه زوجین حتی با وجود تصمیم قطعی برای طلاق
 2. بیان و حل مشکلات موجود
 3. ارائه راهکارهای مناسب برای رعایت حال فرزندان طلاق
 4. ارائه راهکارهای مناسب برای عبور از بحران های طلاق

مزایای مشاوره قبل طلاق

مراجعه به روانشناس خوب طلاق پیش از طلاق مزایای زیادی دارد که مهمترین آن ها عبارت است از:

 1. زوجین یاد می گیرند که مسائل پیش رو را به بهترین شکل ممکن پشت سر بگذارند و مسائل مختلفی که منجر به درگیری و دعوا بین آنها می شود را راحت تر حل و فصل کنند
 2. زوجین یاد می گیرند که مسائل حل نشده خود را در محیطی امن و به دور از احساسات بد و متناقض حل کنند
 3. زوجین یاد می گیرند که به تصمیم هم احترام بگذارند و نیازها و خواسته های خود را بهتر بیان کنند و  مسائل مختلف پس از طلاق آماده شوند

مشاوره بعد از طلاق

وظیفه مشاوره طلاق چیست؟

همانطور که پیشتر گفته شد مشاوره طلاق  در مقاطع مختلف پیش از طلاق، حین طلاق و پس از طلاق انجام می شود که هر کدام از این مراحل کمک می کند زوجین بتوانند این مساله را با آسیب کمتری پشت سر بگذارند. مشاوره های بعد از طلاق به زوجین کمک می کند که بتوانند رابطه شکست خورده خود را به صورت عاقلانه و به دور از احساسات بررسی کنند و چرایی مشکلات آن را درک کنند. همه این موارد کمک می کند تا از تکرار این اشتباه پیشگیری شود و فرد بتواند برای آینده خود قدم های بهتری بردارد. پذیرش احساسات و افکار ناخوشایند پس از طلاق نیز دوره ای بحرانی برای زوجین به همراه دارد که مشاوره های طلاق سعی می کنند زوجین را برای عبور از این دوران آماده کنند.

 مزایای مشاوره بعد طلاق

بهره مندی از مزایای پس از طلاق به زوجین کمک های زیادی می کند که می توان از آن به عنوان مزایا اشاره کرد.

از مهمترین مزایای مشاوره های پس از طلاق می توان موارد زیر را برشمرد:

 1. کنترل احساسات منفی و متناقض پس از طلاق
 2. کنار آمدن با روزمرگی های زندگی پس از طلاق
 3. فعال بودن فرد در زندگی و پذیرش شرایط پس از طلاق
 4. کمک به کودکان طلاق

برخی احساس می کنند که مشاوره ها ممکن است وضعیت آن ها را بدتر کند. این تصور بسیار غلط است در صورتی که افراد به مشاوره ای خبره و با تجربه مراجعه کنند قطعا حال بهتری خواهند داشت و با آسیب و مشکلات کمتری پس از طلاق می توانند این دوران را پشت سر بگذارند.

انواع مشاوره روانشناسی طلاق

انواع مشاوره روانشناسی طلاق

مشاوره طلاق الزاما انجام طلاق صورت نمی گیرد. این مشاوره ها می تواند برای آمادگی فرد پیش از انجام طلاق و یا حتی پس از آن باشد. از آنجا که طلاق یکی از تصمیمات بسیار مهم و ناخوشایند برای بسیاری از افراد به شمار می آید از همین مواجهه با تبعات آن یکی از نگرانی های آن ها است. گاهی ناراحتی ها و سختی های طلاق برای افراد تا حد زیادی آزاردهنده و سخت است که سلامت روان فرد را به مخاطره می اندازد. در این زمان استفاده از خدمات مشاوره های روانشناسی امری ضروری است. مشاوره های روانشناسی طلاق غالبا برای کودکان طلاق، طلاق های عاطفی و نیز مشاوره های فردی انجام می شود که در ادامه توضیحات کلی درباره آن ارائه می شود تا با انواع این مشاوره ها آشنا شوید.

1- مشاوره کودکان طلاق

برای زوجینی که تصمیم به طلاق دارند و در این میان فرزندانی دارند که متاثر از این تصمیم هستند، مراجعه به  مشاوره کودک امری ضروری است. برای این منظور چه قبل و چه پس از طلاق برای اینکه کودک با آسیب کمتری مواجه شود لازم است این مشاوره ها ادامه پیدا کند. طلاق زوجین بر کودک تاثیرات منفی زیادی دارد که می تواند تا سال ها و حتی تا سنین بزرگسالی زندگی او را با چالش های زیادی مواجه کند. این مشاوره ها کمک می کند تا کودک بتواند بهتر با شرایط جدایی والدین خود کنار بیایند و آن را هضم کنند.

2- مشاوره طلاق عاطفی

یکی از مهمترین عواملی که می تواند منجر به طلاق زوجین شود طلاق عاطفی است. در طلاق عاطفی زوجین در کنار هم زندگی می کنند اما احساس ناامیدی، بی ارزشی، انزوا، از دست دادن علاقه، خشم غیرقابل کنترل و… دارند. در چنین شرایطی زوجین می توانند با مراجعه به مشاوره خانواده برای حل این مشکلات و بهبود کیفیت زندگی گام بردارند. 

3- مشاوره فردی

مشاوره فردی نیز یکی از انواع مشاوره های روانشناسی طلاق است که فرد آماده این تصمیم و تبعات آن می شود. در شرایطی که فرد دچار احساسات ناخوشایندی مانند انزوا، خشم، اضطراب و… شود و نگرانی از این تصمیم کیفیت زندگی او را تحت تاثیر قرار دهد، مراجعه به بهترین روانشناس کمک زیادی در این مسیر به او می کند.

مشاوره طلاق آنلاین و تلفنی

دکتر کاشفی زاده به عنوان یک روانشناس طلاق با تجربه برای تسهیل در ارائه مشاوره به مراجعان خود در زمینه انواع مشاوره های طلاق، امکان ارائه خدمات مشاوره طلاق به صورت آنلاین و تلفنی را فراهم کرده است. در صورتی که می خواهید از یکی از روش های آنلاین یا تلفنی برای دریافت مشاوره تماس بگیرید.

بهترین مرکز مشاوره طلاق

مشاوره طلاق یکی از انواع مشاوره های پر چالش برای مراجعه کنندگان است. تصمیم به طلاق و نحوه مواجهه با عواقب این تصمیم یکی از سخت ترین و شاید ناخوشایندترین اقداماتی است که هر فردی ممکن است در طول زندگی خود با آن مواجه شود. البته تصمیم به طلاق به صورت عاقلانه پس از مراجعات به مشاوره های زوج درمانی است که افراد به صورت توافقی به این نتیجه برسند که ادامه زندگی زناشویی برای آن ها امکان پذیر نیست.

برای رسیدن به این تصمیم زوجین باید از مشاوره های روانشناسی روانشناسان خبره استفاده کنند. مرکز مشاوره دکتر مهسا کاشفی زاده یکی از مجموعه های خبره و با تجربه در زمینه ارائه خدمات روانشناسی در زمینه های مختلف از جمله مشاوره روانشناسی ایرانیان خارج از کشور می باشد. در صورتی که به دنبال بهترین مرکز مشاوره طلاق هستید این مرکز می تواند یکی از گزینه های مناسب برای شما باشد. در صورت نیاز به کسب اطلاعات بیشتر و نیز تعیین وقت مشاوره به صورت حضوری، آنلاین یا تلفنی می توانید هماهنگی های لازم را با شماره تماس 09121433438 انجام دهید.

سوالات متداول

1- چگونه می توانیم وقت جلسه آنلاین مشاوره طلاق با دکتر کاشفی زاده را دریافت کنیم؟

در صورتی که به دنبال دریافت وقت انواع مشاوره های طلاق هستید می توانید با شماره 09121433438 اقدام کنید. در نظر داشته باشید که حتما نوع مشاوره خود را با کارشناس مربوطه در میان بگذارید تا در اسرع وقت، زمان مورد نظر برای مشا رزرو شود.

2- انواع مشاوره های طلاق که می توان دریافت کرد چیست؟

مشاوره کودکان طلاق، مشاوره طلاق عاطفی و نیز مشاوره فردی از مهمترین مشاوره هایی است که افراد درگیر با مقوله طلاق می توانند برای بهبود کیفیت زندگی خود پس از طلاق دریافت کنند.

3- مشاوران چه نقشی از پیشگیری از طلاق زوجین دارند؟

مشاوران روانشناس به زوجین کمک می کنند تا زندگی را عاقلانه و منطقی ببینند و برای بهبود کیفیت زندگی خود تلاش کنند. کنترل خشم در دعواها و اختلافات زناشویی، تلاش برای خودسازی، یادگیری مهارت های همسرداری و… کمک می کند تا افراد برای داشتن احساس رضایت بیشتر از زندگی خود تلاش کنند.

4- آیا مشاوره برای فرزندان طلاق ضروری است؟

پاسخ به این سوال کاملا شفاف است، بله. آسیب های جبران ناپذیری بابت طلاق والدین می تواند متوجه کودکان طلاق باشد. از همین رو یکی از انواع مشاوره های طلاق مشاوره این کودکان است که کمک می کند آن ها بتوانند بهتر این تصمیم والدین خود را بپذیرند و آسیب کمتری متوجه ان ها شود.