روانشناس کیست؛ آشنایی با درمانگر یا تراپیست و وظایف آن

0
72
روانشناس کیست؛ آشنایی با درمانگر یا تراپیست و وظایف آن

در توضیح اینکه روانشناس کیست می‌توان گفت دکتر روانشناس کسی است که پیرامون رفتار، احساس و تفکر از دید علمی مطالعات گسترده ای دارد و تحصیلات تخصصی خود را در سطح آکادمیک تا مقطع دکترا و فوق دکترا دنبال کرده است. این مطالعات علمی و در ادامه کسب تجربیات کمک می کند تا افرادی که نیازمند رفتاردرمانی هستند، با مراجعه به او مشکلات و چالش های خود را حل کنند.

روانشناس کیست و چه بیماری‌هایی را درمان می‌کند؟

مشاوره آنلاین

برای مشاوره خانواده آنلاین و تلفنی با دکتر مهسا کاشفی زاده میتوانید با شماره تماس 09121433438 از طریق واتساپ در تماس باشید.

در واقع وقتی بدانیم روانشناس کیست کمک می کند تا بدانیم برای حل مشکلات روحی، روانی و رفتاری به چه کسی یا چه مرکزی مراجعه کنیم.

کار روانشناس در واقع 3 اقدام راهنمایی، مشاوره و روان درمانی است.

راهنمایی پیرامون مسائل آموزشی، شغلی یا خانوادگی

مشاوره حول مسائل مختلف فردی و اجتماعی

و روان درمانی که درمان مشکلات و اختلالات روحی روانی را شامل می شود که طبیعتا این نوع مراجعه ها طی یک جلسه درمان نمی شود و لازم است فرد طی چند جلسه بنا به تشخیص روانشناس برای حصول نتیجه کامل مراجعه داشته باشد.

روانشناس حول مسائل مختلف می تواند به مراجعه کنندگان خود کمک کنند، این مسائل می تواند از مشاوره قبل از ازدواج، مشاوره ازدواج، علائم افسردگی، درمان استرس، اضطراب، زوج درمانی، اعتیاد یا وابستگی و… را شامل شود.

معرفی تخصص روانشناسی

معرفی تخصص روانشناسی

روانشناسی شاخه های تخصصی مختلفی دارد که افراد در طول دوران تحصیل می توانند آن را بگذرانند و در آن کسب تجربه کنند.

انواع روانشناسی عبارتست از:

بالینی: درمان و ارزیابی اختلالات روحی، رفتاری، روانی و… را درمان می کند.

شناختی: کار ارزیابی عملکرد و تصمیم گیری های تفکر فرد و راه حل های وی برای مشکلات را انجام می دهد.

جامعه: کار این روانشناسان تحقیق و پژوهش درباره سلامت جامعه است تا براساس نتایج آن برای افزایش سواد اجتماعی و نیز ارائه راهکارهای پیشگیرانه نظرات و پیشنهاداتی ارائه کنند.

تطبیقی: کار این روانشناسان مطالعه درباره تفاوت های رفتاری انسان و حیوانات است.

بازار: این دسته از روانشناسان رفتار مصرف کنندگان و روش های بازاریابی با هدف توسعه کسب و کارها است.

مشاور: روانشناس مشاور کسی است که مثل روانشناس بالینی مشکلات عاطفی، خلقی، رفتاری، عاطفی، روانی و… افراد را بررسی و برای درمان به آن ها کمک می کند.

رشد: این دسته از روانشناسان درباره رشد انسان در طول زندگی ش تحقیق و پژوهش می کنند. تمرکز آن ها بیشتر بر دوره های خاص زندگی انسان مثل کودکی، نوجوانی، جوانی و سالمندی را شامل می شود. بررسی مشکلات دوران رشد و ارائه راهکارهایی برای حل آن ها کار این دسته از روانشناسان است.

ضرورت مراجعه به روانشناس

ضرورت مراجعه به روانشناس

در شرایطی که افراد با مشکلات مختلف روحی و روانی مواجه شوند به گونه ای که روند زندگی عادی آن ها تحت تاثیر قرار گیرد نیاز به یک روانشناس امری ضروری است. به طور مثال فردی که با افسردگی شدید دست و پنجه نرم می کند توان کاری را در مسیر شغلی خود روز به روز بیشتر از دست می دهد و می تواند در نهایت منجر به اختلال در روند کاری و حتی بیکاری فرد شود.

وسواس های شدید فکری، اعتیاد، افسردگی، خستگی و ناامیدی و… همه علائمی است که نشان می دهد در مسیر مشکلات و چالش های زندگی روح و جسم فرد تحت فشار است و نیاز به کمک یک روانشناس برای رویارویی و حل این مشکلات احساس می شود. در این شرایط فرد باید قبل از حادتر شدن و وخامت شرایط به یک روانشناس مراجعه کند.

ویژگی های یک روانشناس خوب

ویژگی های یک روانشناس خوب

اگر برای شما هم پیش آمده که پس از مراجعه به روانشناس احساس نارضایتی داشته باشید شاید لازم است یکبار درباره ویژگی های یک روانشناس خوب بیشتر مطالعه کنید.

در نظر داشته باشید اگر احساس کردید باید به مشاور روانشناس یا روان درمانگر مراجعه کنید حتما دارای ویژگی های زیر باشند:

تخصص مرتبط با موضوع مشاوره: فرد روانشناس باید مدرک تحصیلی و تخصص لازم را درباره موضوع جلسات مشاوره داشته باشد. اینکه هر دانشجوی فارغ التحصیل روانشناسی را متبحر بدانیم اشتباه است یک مشاور روانشناس باید حداقل دارای مدرک تحصیلی کارشناسی ارشد باشد و تجربه کافی را در مسیر مشاوره بداند.

گذراندن دوره های آموزش حرفه ای: روانشناسان پس از فارغ التحصیلی باید برای پیدا کردن تخصص و توان مشاوره، دوره های آموزشی و کارگاهی زیادی را طی کنند. این دوره ها در کنار تحصیلات مرتبط فرد روانشناس را توانمند می کند.

فعالیت روانشناس در مراکز مشاوره معتبر: روانشناسان حرفه ای عمدتا به دلیل تبحر و تخصص و توانمندی های بالایی که دارند در مراکز مشاوره های معتبر فعالیت دارند. بنابراین علاوه بر تحقیق و پرس و جو درباره روانشناس مدنظر، درباره اعتبار مراکز مشاوره نیز تحقیقی داشته باشید.

رعایت اصول حرفه ای و اخلاق مداری: رعایت اصول اخلاقی از سوی روانشناس بسیار مهم است. ایجاد مزاحمت یا ارتباط با مراجعان و عدم رعایت اصول اخلاقی و حرفه ای از سوی برخی افراد سوجو مشکلی است که برای مراجعان به وجود می آید. همچنین یک روانشناس باید امین مراجع خود باشد و پیرامون مسائل مطرح شده توسط وی نگرانی برای مراجعه کننده به وجود نیاید.

عدم القای نظرات و تصمیم گیری به جای مراجعه کننده: افراد تمایل دارند روانشناس صحبت های آن ها را بشنود و راه حل های مناسب را به آن ها ارائه دهد، این در حالی است که کار روانشناس حرفه ای تصمیم گیری نیست. بلکه با راهنمایی و مشاوره فرد را در مسیر پیدا کردن راه حل برای مشکلات زندگی هدایت می کند.

عدم قضاوت: روانشناس حرفه ای هیچگاه مراجعه کنندگان خود را درباره صحبت هایی که می کنند قضاوت، تحقیر یا تمسخر نمی کند.

توجه به فرهنگ حاکم بر جامعه: انعطاف فکری و ذهنی مشاور با بافت فرهنگی جامعه کمک می کند تا افراد با علایق و سلایق و اعتقادات مختلف بتوانند با روانشناس صحبت کنند.

آیا درمانگر همان مشاور یا روانشناس است؟

آیا درمانگر همان مشاور یا روانشناس است؟

یکی از سوالاتی که شاید برای بسیاری ابهام ایجاد اینکه روانشناس کیست و چه تفاوتی با درمانگر دارد؟ روانشناس، مشاور یا درمانگر در واقع متخصصان بهداشت و سلامت روان هستند که در قالب گفتگو به درمان مراجعه کنندگان خود می پردازند. در واقع کار روانشناس، درمانگر و مشاوره این است که با رفتار درمانی اختلالاتی مثل خشم، استرس، افسردگی، اختلالات خوردن، وسواس فکری یا سکس درمانی مشکلات افراد را حل کنند.

روانشناسان با سطح تحصیلات دکتری یا فوق دکتر و گاهی کارشناسی ارشد اقدام به کسب تخصص و تجربیات لازم برای درمان مراجعان خود می کنند. این درمان ها عمدتا درمان پزشکی و دارویی نیست. روان درمانگرها اما که عمدتا به آن ها تراپیست نیز گفته می شود کار مشاوره را انجام می دهند.  در واقع مشاوران و روان درمانگران با به کارگیری علم روانشناسی برای حل مسایل اجتماعی و روابط اجتماعی فرد را برای عبور از چالش های پیش رو کمک می کنند.  مثل مشاوره های تحصیلی، ازدواج، شغلی، خانواده و… .

تحصیلات دکتر روانشناس چیست؟

دکتر روانشناس غالبا دارای مدرک تحصیلی دکترا یا فوق دکترا است. به دلیل تخصص حرفه ای و تحصیلی دکتر روانشناس مجوز ویزیت بیماران با مشکلات روحی و روانی در مراکز درمانی و روانشناسی دارند.

متخصص روانشناسی کجا کار می‌کند؟

متخصص روانشناسی کجا کار می‌کند؟

روانشناسان پس از فراغت از تحصیل و کسب تجربه لازم ممکن است محل های مختلفی را برای فعالیت خود در نظر بگیرند. عمده مکان هایی که روانشناسان در آن مشغول کار می شوند:

 • مراکز مشاوره تحت نظارت بهزیستی
 • آموزش و پرورش
 • دفاتر شخصی و مستقل خود
 • بیمارستان ها یا کلینیک های روان درمانی

تعداد جلسات لازم برای روانشناسی چقدر است؟

تعداد جلسات لازم برای روانشناسی چقدر است؟

یکی از سوالات پر تکرار مراجعه کنندگان این است که چند جلسه باید مراجعه کنیم؟ این سوال بسیار کلی است که نمی توان به آن پاسخ قطعی داد. تعداد جلسات کاملا بستگی به روند طول درمان و نیز تشخیص مشاور دارد. فرض مثال در مشاوره های خانواده جلساتی می تواند از چند هفته یا تا یک سال هم طول بکشد.

نوع جلسه روانشناسی، توانایی مشاور در حل مشکل، سطح دشواری موضوع مشاوره از مهمترین فاکتورهایی است که تعیین کننده تعداد جلسات مشاوره است.

روانشناس شما را قضاوت نمی کند!

روانشناس شما را قضاوت نمی کند!

کار روانشناس قضاوت مراجعه کنندگان نیست. کار روانشناس شنیدن صحبت های مراجعه کننده و کمک برای حل مشکلات روحی و روانی افراد است. اگر به روانشناسی مراجعه کردید که شما را بابت صحبتهایی که می کنید قضاوت و تحقیر می کند لازم است در انتخاب خود تجدید نظر کنید. حتما به این نکته توجه کنید که روانشناس شما نباید، به شما احساس شرم یا تحقیر شدن بدهد، نباید شما را شماتت و نقد کند.

یک دکتر روانشناس چه خدماتی ارائه می‌دهد؟

یک دکتر روانشناس چه خدماتی ارائه می‌دهد؟

خدماتی که یک دکتر روانشناس به مراجعه کنندگان خود ارائه می دهد عبارت است از درمان و تشخیص اختلالات شخصیتی اعم از:

 • افسردگی
 • استرس و اضطراب
 • ترس های شدید
 • وسواس های شدید فکری و ذهنی
 • اعتیاد

دکتر روانشناس برای ازدواج

دکتر روانشناس برای ازدواج

از آنجا که ازدواج یکی از تصمیمات مهم و بزرگ زندگی هر فردی به شمار می آید از همین رو افرادی که در آستانه این تصمیم مهم قرار دارند استرس زیادی به آن ها دست می دهد که می تواند بر تصمیم آن ها تاثیر بگذارد. استفاده از کمک یک روانشناس می تواند افراد را در گرفتن این تصمیم کمک کند.

دکتر روانشناس در جلسات مشاوره پیش از ازدواج کمک می کند تا طرفین به مسائل مهمی که می تواند زندگی آینده آن ها متاثر کند به درستی بررسی و ارزیابی کنند و در نهایت به تصمیم درستی برسند.

نکات مهمی که در مشاوره های پیش از ازدواج  توسط روانشناس برای شما مطرح می شود:

 • تعیین توقعات و خواسته های  طرفین و مطرح کردن آن ها
 • تعیین اهداف زندگی مشترک و صحبت درباره آن ها
 • دوری از رویاپردازی و نگاه واقع بینانه به زندگی مشترک
 • شناخت کامل طرفین از یکدیگر
 • برنامه ریزی دقیق برای زندگی مشترک
 • بررسی اختلافات شخصیتی افراد
 • بررسی سطح طبقاتی طرفین
 • بررسی اختلافات اعتقادی، تحصیلی، فرهنگی طرفین

جلسات مشاوره پیش از ازدواج عمدتا بین 5 تا 10 جلسه ممکن است طول بکشد و در این مدت روانشناس با گرفتن آزمون های شخصیتی زوجین را برای شناخت بیشتر یکدیگر راهنمایی می کند.

روانشناسی بارداری

بارداری یکی از دورانی است که برای بسیاری از زنان ناشناخته  و در عین حال خوشایند است. با این وجود پذیرش مسئولیت جدید می تواند برای فرد همراه با استرس و اضطراب باشد. از همین رو سلامت روحی و روانی مادر باردار اهمیت زیادی دارد. برخلاف آنچه برخی فقط تلاش می کنند زیبایی های دوران بارداری را نشان دهند اما گاهی گذراندن این دوران برای مادر باردار همراه با چالش های ذهنی و روحی فراوانی است.

بروز اختلافات بین زوجین بر سر بچه داشتن، مشکلات مالی، بروز مشکلات جسمی و عدم دسترسی به پزشک از جمله مسائلی است که می تواند سلامت مادر باردار را تحت تاثیر بگذارد و او را رفته رفته به سمت افسردگی سوق دهد. از طرفی انتظارات اطرافیان و جامعه از زنان باردار برای مواجهه درست و منطقی با شرایط جدید می تواند مشکلات روحی و روانی مادر باردار را تشدید کند. همه این مسائل مراجعه به روانشناس را امری ضروری می کند.

از نگاه آمار حدود 15 تا 20 درصد زنان افسردگی و اضطراب پس از زایمان را تجربه می کنند که این موضوع می تواند بر سلامت جنین نیز تاثیرگذار باشد. از همین رو بهره گیری از کمک یک روانشناس می تواند برای خانواده ها به ویژه مادر باردار بسیار مفید باشد.

تفاوت بین روانشناس و روانپزشک چیست؟

تفاوت بین روانشناس و روانپزشک چیست؟

روان پزشکان کسانی هستند که ابتدا مدرک پزشکی عمومی را اخذ رده و پس از آن تخصص روانپزشکی را گذرانده اند. روان پزشکان می توانند برای درمان بیماران روحی و روانی اقدام به مداخلات درمانی و دارویی کنند. این در حالی است که روانشناسان مجاز به تجویز دارویی برای مراجعان خود نیستند.

روانشناس طی جلساتی که گاهی ممکن است چند سال به طول بینجامد اقدام به مواجهه فرد با مشکلات روحی و روانی اش و حل آن می کند اما جلسات مشاوره با روانپزشک طولانی نیست، و عمدتا با مداخلات دارویی همراه است.

خدمات مشاوران روانشناسی کدامند؟

خدمات مشاوران روانشناسی کدامند؟

درمانکده ها با ارائه بسته های متنوعی از خدمات روانشناسی می توانند دایره وسیعی از نیازهای مراجعان خود را رفع کنند.

ارائه خدمات مشاوره ای به صورت آنلاین و حضوری، ارائه آموزش های مختلف بهداشت سلامت روان در بستر شبکه های اجتماعی و سایت های اینترنتی و نشریات تخصصی و… می تواند دامنه خدماتی وسیعی برای مراجعان به همراه داشته باشد و در بسیاری موارد افراد را برای آگاهی از مشکلات روحی و روانی و درمان آن ترغیب کند.

برای چه مشکلاتی می توانم به روانشناس مراجعه کنم؟

مشکلاتی که روانشناس می تواند برای حل آن به شما کمک کند عبارتند از:

استرس و اضطراب شدید: این موضوع می تواند تمام زندگی شما را تحت الشعاع قرار دهد و با اختلال همراه کند. استرس زیاد می تواند مشکلات جسمی و روحی شدیدی در خورد و خوراک و حتی خواب شما ایجاد کند در این زمان لازم است به روانشناس مراجعه کنید.

افسردگی مزمن: اگر شما هم با علائمی مثل خستگی، نداشتن انرژی و انگیزه و غم در امور روزمره خود مواجه شدید این موضوع می تواند نشان دهنده بروز افسردگی باشد، پس لازم است به روانشناس مراجعه کنید.

مرگ عزیزان: یکی از واقعیات تلخ زندگی کنار آمدن افراد با مرگ و جدایی همیشگی عزیزانشان است. اگر فردی پس از گذشت حدود 6 ماه همچنان نتوانست با این فراق و دوری کنار بیاید و به زندگی عادی خود برگردد لازم است به روانشناس مراجعه کند.

درمان انواع ترس شدید: ترس شدید نسبت به مسائل مختلف را با نام فوبیا می شناسیم. اگر شما هم فوبیا دارید مثل ترس از ارتفاع یا ترس شدید از برخی حیوانات بهتر است مراجعه به روانشناس را برای خود در نظر بگیرید.

مشکلات خانوادگی و ارتباطات اجتماعی: این موضوع نیز با توجه به اینکه با زندگی روزمره افراد گره خورده بسیار مهم است. زوجینی که دائما با یکدیگر مشکل دارند ضروری است از کمک یک روانشناس برای بهبود روابط خود استفاده کنند.

درمان اعتیاد: اعتیاد به عنوان یکی از عادت های ناسالم نیازمند درمان به کمک روانشناس است. اعتیاد می تواند به کشیدن سیگار و مواد مخدر باشد یا کندن مو و جویدن ناخن. در مجموع عادات ناسالمی که سلامت روحی و جسمی فرد را با آسیب مواجه کند لازم است با کمک روانشناس درمان شود.

وسواس های شدید فکری: این وسواس ها می تواند در ذهن و تخیل فرد باشد یا در عمل او نیز بروز کند. تصور باز بودن در یا روشن بودن گاز و چک کردن مکرر یا شستشوی بیش از حد، عدم تمرکز در روند عادی زندگی به دلیل تصورات ذهنی تکراری و بی مورد نشان دهنده وسواس فکری است و نیاز به مراجعه به روانشناس و درمان دارد.

چه موقع به روانشناس مراجعه کنیم؟

چه موقع به روانشناس مراجعه کنیم؟

برای مراجعه به روانشناس نمی توان گفت هر وقت یک سری علائم را مشاهده کردید به معنای زنگ خطر است و باید به مشاور، درمانگر یا روانشناس مراجعه کنید. در مجموع اگر برای سلامت روان خود ارزش قائل هستید هر زمانی که احساس کردید که مشکلات و چالش های پیش روی زندگی شما سلامت روحی و روانی شما را آشفته کرده می توانید به روانشناس مراجعه کنید. اما در مجموع علائمی وجود دارند که مراجعه به روانشناس را به ضرورتی اجتناب ناپذیر تبدیل می کند. از مهمترین این علائم:

 • بروز ناامید و خلا انگیزه در زندگی
 • منزوی شدن فرد و دوری از اجتماعات
 • پیدا کردن عادت های ناسالم و اعتیاد
 • بروز افکار مزاحم و محل زندگی عادی فرد
 • بروز خشم، عصبانیت و واکنش های نامتناسب
 • خستگی بیش از حد
 • مشکلات و کار زیاد

چگونه بهترین روانشناس تهران را برای خود پیدا کنم؟

چگونه بهترین روانشناس تهران را برای خود پیدا کنم؟

اگر در نظر دارید به روانشناسی متبحر و توانمند در تهران مراجعه کنید برای پیدا کردن بهترین گزینه می توانید از چند راه اقدام کنید:

 • جستجو از طریق موتورهای جستجوگر در اینترنت
 • پرس و جو از دوستان و آشنایان
 • کمک از مشاوره آنلاین و تلفنی
 • جستجو در مراکز مشاوره معتبر و معروف

مشاوره آنلاین از دکتر روانشناس

مشاوره آنلاین از دکتر روانشناس

امروز با پیشرفت تکنولوژی یکی از راه هایی که دسترسی به روانشناس را برای همه افراد در همه جای دنیا آسان کرده امکان دریافت مشاوره به صورت آنلاین است. در گذشته با توجه به حضوری بودن جلسات مشاوره امکان دسترسی به روانشناسان متبحر گاهی برای بسیاری افراد غیرممکن بود. به طور مثال اینکه شما به دنبال روانشناس ایرانی در انگلیس یا روانشناس ایرانی در ترکیه باشید کار بسیار سختی بود اما امروزه به راحتی می توانید از طریق مشاوره آنلاین از بهترین روانشناسان ایرانی در هر کجای دنیا برای دریافت مشاوره وقت بگیرید.

مشاوره آنلاین که در بستر اینترنت به صورت صوتی یا تصویری و گاهی نوشتاری و چتی صورت می گیرد اگرچه به نظر برخی کم بازده است با این وجود  راه پیگیری مشکلات روحی و روانی را برای بسیاری از مراجعان تسهیل کرده است.

از مهمترین مزیت هایی که می توان برای مشاوره آنلاین برشمرد:

 • عدم محدودیت زمان و مکان
 • دسترسی به دایره وسیعی از روانشناسان
 • صرفه جویی در وقت و هزینه
 • ارتباط با روانشناس به صورت ناشناس
 • کمک به معلولان جسمی و حرکتی

آیا انتخاب روانشناس کار صحیحی است؟

آیا انتخاب روانشناس کار صحیحی است؟

طبیعتا انتخاب روانشناسی که تخصص و تجربه کافی در زمینه تخصصی خود را دارد و شما بتوانید با او راحت مسایل و مشکلات خود را مطرح کنید، کار درستی است. اما اینکه مشاور خود را از چه راهی انتخاب کرده اید بسیار مهم است. شما در انتخاب مشاور خود باید به این سوالات پاسخ دهید که میزان فعالیت های تخصصی وی در شبکه های اجتماعی، نشریات تخصصی و سایت ها، تدریس دانشگاه و… تا چه اندازه از نظر حرفه ای و تخصصی قابل قبول است.

آیا موضوع شما با تخصص روانشناسی که انتخاب کرده اید مرتبط است؟

از چه راهی قصد دریافت مشاوره دارید؟ مشاوره آنلاین یا تلفنی و یا حضوری؟

پاسخ به همه این سوالات شما را در مسیر پیدا کردن و در نهایت انتخاب روانشناس مدنظرتان کمک می‌کند.

سوالات متداول

در چه زمینه‌هایی می‌توان از دکتر مهسا کاشفی زاده مشاوره گرفت؟

حوزه های فعالیت دکتر کاشفی زاده عبارتست از:

 • مشاوره پیش از ازدواج
 • مشاوره فردی
 • مشاوره خانواده
 • مشاوره خیانت
 • مشاوره طلاق

راه‌های ارتباطی برای مشاوره با دکتر کاشفی زاده چیست؟ 

شما می توانید با شماره موبایل 09121433438 از طریق واتساپ برای تعیین وقت مشاوره هماهنگی لازم را انجام دهید.

آیا امکان مشاوره آنلاین با دکتر کاشفی زاده است؟ 

بله، شما می توانید از طریق شماره واتساپ اعلام شده برای تعیین وقتی قبلی با دکتر کاشفی زاده وقت مشاوره دریافت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

Please enter your comment!
Please enter your name here